Przeniesienie kredytu do innego banku – czy to się opłaca?

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda wnioskowanie o przeniesienie kredytu? Zależy Ci na zapoznaniu się z formalnościami, jakich trzeba wtedy dopełnić? Zastanawiasz się, czy uczynienie takiego kroku przyczyni się do poprawy Twojej sytuacji finansowej? Pytań jest wiele, dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu, aby przekonać się, czy rzeczywiście opłaca się z niego skorzystać. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda procedura przeniesienia kredytu do innego banku.

Na czym polega przeniesienie kredytu do innego banku?

W sytuacji, gdy umowa kredytowa daje szansę wcześniejszej spłaty kredytu, istnieje możliwość przeniesienia go do innego banku, a inaczej nazywa się to refinansowaniem. Co się wtedy dzieje? Sprawa jest dość prosta – obecne zobowiązanie finansowe w całości spłaca się właśnie przy pomocy środków uzyskanych z nowego kredytu, otrzymanego w instytucji, która zaprezentowała atrakcyjniejszą ofertę. Warto wyraźnie podkreślić, że kredytu refinansowanego nie można mylić z kredytem konsolidacyjnym, w przypadku którego dochodzi do połączenia kilku zobowiązań w jedno.

Kiedy warto rozważyć przeniesienie kredytu do innego banku?

Wielu kredytobiorców zastanawia się, w jakich okolicznościach przeniesienie kredyt do innego banku uznaje się za prawdziwy strzał w dziesiątkę. Kiedy zaleca się skorzystanie z tej opcji? Oto kilka wybranych przykładów:

  • Znalezienie atrakcyjniejszej oferty kredytowej w innym banku.
  • Problemy z terminową spłatą kolejnych rat, ponieważ kredyt stał się nadmiernym obciążeniem dla domowego budżetu.
  • Zwiększenie uzyskiwanych dochodów, stwarzające przestrzeń do szybszej spłaty kredytu.
  • Chęć skorzystania z kredytu skonsolidowanego albo przewalutowania kredytu.
  • Zaistnienie potrzeby zmiany warunków spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego.

Jak wybrać bank, do którego opłaca się przenieść kredyt?

Punktem wyjścia przy wyborze banku, do którego warto przenieść swój kredyt, jest szczegółowe przeanalizowanie oraz porównanie ze sobą ofert pochodzących z różnych instytucji finansowych. Aby decyzja, jaką się podejmie, okazała się strzałem w dziesiątkę, należy wszystko dokładnie przemyśleć. Kryteria, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to między innymi: oprocentowanie, koszty przeniesienia kredytu do innego banku, warunki spłaty, dostępność dodatkowych usług, czy renoma, jaką cieszy się dany podmiot. Kolejny krok stanowi skontaktowanie się z bankiem, który został wstępnie wybrany, aby z pewnego źródła dowiedzieć się, jakie są warunki przeniesienia kredytu (związane chociażby z historią kredytową, sytuacją finansową kredytobiorcy, czy posiadaniem przez niego zdolności kredytowej) i sprawdzić, jakich formalności trzeba dopełnić, żeby osiągnąć upragnione rezultaty, a więc otrzymać pozytywną decyzję od banku. Najczęściej wszystko sprowadza się do złożenia wypełnionego wniosku wraz z dołączonymi do niego wymaganymi dokumentami.

Przeniesienie kredytu do innego banku – jakie zalety i wady? Podsumowanie

Dzięki zaprezentowanym powyżej informacjom już teraz wiesz, jak przebiega proces przenoszenia kredytu z jednego banku do drugiego. Masz też świadomość, że przed podjęciem ostatecznej decyzji, za konieczność trzeba uznać wszechstronne przeanalizowanie wszelkich kosztów oraz korzyści, aby później nie żałować.