Promesa kredytowa – co to jest i na czym polega?

Czego dowiesz się z tego artykułu? Wyjaśniamy tu, czym jest promesa kredytowa, ale też tłumaczymy, dlaczego jej otrzymanie okazuje się sporym ułatwieniem przy zakupie domu lub mieszkania. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o świecie finansów? Interesuje Cię zwłaszcza tematyka dotycząca kredytów? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje o tym, jak działa promesa kredytowa oraz jak wygląda procedura jej wydania!

Czym jest promesa kredytowa? Definicja

Promesa kredytowa jest oficjalnym dokumentem, w którym bank zobowiązuje się do przyznania na określonych warunkach kredytu (najczęściej hipotecznego) o ustalonej wysokości, jeśli kredytobiorca spełni pewne wymagania. To potwierdzenie, że dana osoba posiada zdolność kredytową i będzie dysponowała środkami finansowymi niezbędnymi do zakupu wybranej nieruchomości. Często wymagają tego sprzedawcy domów i mieszkań, aby upewnić się, że kupujący rzeczywiście okaże się wypłacalny. Warto pamiętać, że takie pisemne zaświadczenie ma swój termin ważności (najczęściej 30 do 60 dni). Jednocześnie liczy się świadomość, że uzyskanie promesy kredytowej opatrzonej pieczęcią kredytodawcy nie jest równoznaczne z otrzymaniem pozytywnej decyzji odnośnie całej transakcji, choć to, czy jest ona wiążąca, czy niewiążąca zależy głównie od jej treści.

Jak uzyskać promesę kredytową?

Można ubiegać się o wydanie skróconej albo pełnej promesy kredytowej. Ta pierwsza ma ogólną treść, natomiast druga jest bardziej szczegółowa. Co zrobić, żeby otrzymać którąś z nich? W tym celu trzeba złożyć prawidłowo wypełniony wniosek o promesę kredytową wraz z niezbędnymi załącznikami, a potem poczekać (zwykle do dwóch tygodni) na ruch, jaki wykona instytucja finansowa. Cały proces nie należy więc do nadmiernie skomplikowanych. Przy tym wszystkim należy jednak mieć świadomość, że pomimo tego, iż wyrazi się taką potrzebę, bank nie zawsze musi wydać tego typu pisemną obietnicę.

Ile kosztuje wydanie promesy kredytowej?

Koszt wydania promesy jest uzależniony od wewnętrznej polityki i strategii przyjętej przez konkretną instytucję finansową i jej ofertę. W większości banków otrzyma się ją za darmo, z kolei w niektórych miejscach będzie to wydatek rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych (choć czasami następuje zwrot wpłaconej kwoty, jeśli ostatecznie dojdzie do podpisania umowy kredytowej). Zawsze warto więc dopytać o szczegóły w tej kwestii, aby nie być zaskoczonym dodatkowymi opłatami wynikającymi z wydania charakteryzowanego w tym artykule dokumentu.

Kiedy może przydać się promesa udzielenia kredytu? Podsumowanie

Wystawienie promesy niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki otrzymaniu takiego pisemnego poświadczenia kredytobiorca ma świadomość, na jaką maksymalną kwotę wsparcia finansowego od banku może liczyć. Pozwala mu to trafniej oszacować budżet i zawęża obszar poszukiwań wymarzonego domu lub mieszkania. Dysponowanie tym dokumentem zwiększa wiarygodność kupującego w oczach właściciela nieruchomości i tworzy przestrzeń do negocjacji, ponieważ zachodzi większe prawdopodobieństwo udanego sfinalizowania transakcji.