Wśród licznych produktów bankowych, jakie są teraz dostępne, na uwagę zasługuje również kredyt dla firm. Co to jest? Czy zaciągnięcie takiego zobowiązania stanowi ryzykowną grę, czy krok poczyniony w kierunku realizacji ambitnych planów rozwojowych? Gdzie sprawdzić, jak prezentuje się aktualna oferta kredytów firmowych? Już teraz przekonaj się, o czym powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca, który poszukuje zewnętrznego źródła finansowania!
Kredyt firmowy – definicja i rodzaje
Kredyt dla firm, jak już wskazuje sama jego nazwa, jest udzielany osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Natomiast nie mogą z niego skorzystać klienci indywidualni. Punkt wyjścia stanowi tutaj umowa kredytowa, na podstawie której bank zobowiązuje się oddać określoną kwotę do dyspozycji kredytobiorcy, który z kolei musi w wyznaczonym terminie zwrócić te środki pieniężne wraz z odsetkami. Wyróżnia się między innymi następujące rodzaje kredytów firmowych: obrotowy, w rachunku bieżącym, inwestycyjny, hipoteczny albo pomostowy. Jak wybrać konkretny wariant spośród wszystkich możliwych? Najlepiej sprawdzić ranking kredytów firmowych.
Kredyt na firmę – czym różni się od innych kredytów?
Kredyty firmowe wyróżniają się przede wszystkim tym, że są kierowane do ograniczonego grona beneficjentów oraz opiewają na wyższe kwoty i mogą mieć wydłużony okres kredytowania. Ponadto kredytobiorcom stawia się odmienne wymagania, inaczej wygląda też procedura przyznawania kredytu. Gdzie znaleźć kredyt na firmę? Obecnie oferuje je większość największych oraz najpopularniejszych banków w Polsce. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat należy skontaktować się z wybraną instytucją finansową (telefoniczne lub przez Internet) albo osobiście udać się do najbliższego oddziału.
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt firmowy?
Najważniejsze formalności, których należy dopełnić ubiegając się o kredyt dla firm jest przygotowanie kompletu dokumentów. Będzie to na przykład: zaświadczenie o wpisie do CEIDG, wydane przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenie nadania Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz zaświadczenie o nadanym numerze identyfikacyjnym REGON. Liczy się także odpowiednia zdolność i historia kredytowa, niekiedy jest wymagany również biznesplan oraz zabezpieczenie kredytu. Natomiast analizę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa bank przeprowadzi w oparciu o przedstawione bilanse, sprawozdania, raporty, czy deklaracje podatkowe.
Zasady przyznawania kredytów dla firm
Bardzo często zasady przyznawania kredytów firmowych różnią się między sobą w zależności od polityki konkretnego banku, dlatego każdą sprawę najlepiej rozpatrywać indywidualnie. Niektóre instytucje finansowe wymagają chociażby, aby firma miała określony staż – na przykład 6 lub 12 miesięcy prowadzenia działalności. Zawsze warto więc dopytać o szczegóły.
Czy warto wziąć kredyt na firmę? Podsumowanie
Za główne zalety kredytów firmowych uznaje się przede wszystkim możliwość zachowania płynności finansowej i zaspokojenia bieżących wydatków, ale też szansę na sfinansowanie inwestycji, które mają wysoki potencjał generowania zysków. Widać więc, że można postawić na to rozwiązanie, zarówno rozkręcając biznes, jak i planując rozwój przedsiębiorstwa na późniejszym etapie prowadzenia działalności gospodarczej.
Trzeba pamiętać, żeby korzystając z kredytu dla firm dokładnie przeanalizować potrzeby biznesowe oraz możliwości spłaty zobowiązania, aby uniknąć nadmiernego zadłużenia, które mogłoby negatywnie wpłynąć na finanse przedsiębiorstwa. Świadome podejście oraz zrobienie listy wszystkich plusów i minusów to ważny składnik recepty na sukces.