Jakie są rodzaje kredytów?

Kredyt i pożyczka to znane na całym świecie słowa, których znaczenie rozumie najprawdopodobniej każdy. Czy aby na pewno? Podstawową rzeczą, która odróżnia od siebie kredyt i pożyczkę jest ich przeznaczenie. Kredyt to zobowiązanie, które jest celowe i dokładnie określone. Pożyczka natomiast może być całkowicie bezcelowa, a na pewno jej cel nie ma znaczenia przy zawieraniu umowy. Banki udzielają zarówno kredytów, jak i pożyczek, a w większości banków kredyt gotówkowy nazywa się również pożyczką gotówkową. Kredyt hipoteczny wzięty w banku może być również pożyczką hipoteczną, która nie jest ukierunkowana na konkretny cel, jednak jest ona zabezpieczona wpisem w VI dziale księgi wieczystej.

Rodzaje kredytów dla osób indywidualnych – poznaj je!

Kredyty, oprócz tego, że dzielą się na takie dla osób indywidualnych i dla firm, mają również wewnętrzny podział. Kredyt dla osób indywidualnych to tak naprawdę pożyczka gotówkowa, która nie musi mieć określonego celu i nie ma co do nich żadnych ograniczeń.

  • kredyt gotówkowy dla osób indywidualnych – środki udzielane każdej osobie, która chce pokryć wszystkie potrzeby życia codziennego. Może to być na przykład zakup nowego sprzętu RTV/AGD na raty lub udzielenie gotówki na zaspokojenie podstawowych potrzeb życia, lub spełnienie swoich marzeń.
  • kredyt konsolidacyjny dla osób indywidualnych – inaczej łączenie wszystkich zobowiązań w W momencie, gdy raty są zbyt duże, a my nie radzimy sobie ze spłatą osobnych zapożyczeń, można je wszystkie połączyć w jedno zobowiązanie w konkretnym banku, który zaproponuje nam niższą kwotę raty. Kredyt konsolidacyjny z reguły jest większy niż suma dotychczasowych zobowiązań, ale przez złączenie kilku/kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu rat w jedną może ona być niższa niż suma wszystkich konsolidowanych, dzięki czemu łatwiej uregulujemy swoje długi.
  • kredyt hipoteczny dla osób indywidualnych – długoterminowe zobowiązanie, zwykle zaciąganie na wyższe kwoty, jednak jego dolna granica nie obowiązuje. Kredyt hipoteczny może być poparty własnym wkładem lub finansować całość wydatku. Kredyt hipoteczny udzielany jest na konkretny cel, na przykład zakup działki, mieszkania czy na budowę domu.

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Kredyt dla przedsiębiorstw udzielany jest tylko i wyłącznie właścicielom firm. Banki posiadają również ofertę kredytów dla przedsiębiorców, która jest nieco bardziej rozbudowana od tej dla klientów indywidualnych:

  • kredyt firmowy gotówkowy – jest taki sam jak kredyt gotówkowy dla osób indywidualnych, co oznacza, że może być wydany na dowolny cel, jednak musi być on związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Udzielany jest w firmie ratalnej, według harmonogramu.
  • kredyt inwestycyjny – udzielany na podstawie biznesplanu przedstawionego przez firmę i pokrywa inwestycje firmowe takie jak nieruchomości lub linie produkcyjne.
  • kredyt obrotowy – kredy udzielany jest w celu pokrycia bieżących kosztów, takich jak wypłaty dla pracowników, zakup towaru oraz pozostałych czynników, które zapewnią firmie wypłacalność. Najczęściej udzielany jest w formie debetu na koncie, jednak na znacznie większe sumy niż w przypadku indywidualnego.
  • kredyt pomostowy – udzielany jest w celu pokrycia wszystkich kosztów do momentu uzyskania różnego rodzaju dofinansowań.
  • kredyt technologiczny – jak sama nazwa może wskazywać, kredyt technologiczny udzielany jest firmom, które chcą rozwinąć nowe technologie w swoich murach. Na kredyt technologiczny można uzyskać częściowe dofinansowanie od Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rodzaje kredytów – podsumowanie

Wybór kredytu powinien być uzależniony przede wszystkim od jego przeznaczenia. Kredyty często mogą mieć wspólne zastosowanie, lecz niejednokrotnie okazuje się, że ten udzielany na konkretny cel, jest zdecydowanie lepszy ze względu na koszty kredytu.