Czym jest poduszka finansowa i jak zacząć ją budować, aby czuć finansowy komfort?

Poduszka finansowa to pojęcie, o którym często słyszy się w kontekście racjonalnego zarządzania budżetem osobistym. Dlaczego w obecnych czasach posiadanie oszczędności jest aż tak ważne? Co można zrobić już teraz, żeby przygotować się na nadejście sytuacji kryzysowej? Ile powinno wynosić takie zabezpieczenie domowego budżetu? Przekonaj się, jak dużą pomocą okaże się wtedy finansowa poduszka bezpieczeństwa!

Poduszka finansowa – definicja. Kto powinien ją mieć?

Finansowa poduszka bezpieczeństwa, inaczej określana również jako fundusz awaryjny, to oszczędności, które są zabezpieczeniem finansowym, przydającym się w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Można stwierdzić, że jest to tak zwane „miękkie lądowanie” w kryzysowym momencie. Głównym celem poduszki finansowej jest zapewnienie stabilności w razie nagłego pogorszenia się sytuacji materialnej danej osoby lub całej rodziny, wynikającego na przykład z utraty podstawowego źródła dochodu. Pojawia się zatem pytanie: kto powinien posiadać finansową poduszkę bezpieczeństwa? Odpowiedź jest prosta – każdy.

Jak zgromadzić poduszkę finansową? Poznaj etapy jej budowania!

W zakresie budowania finansowej poduszki bezpieczeństwa dla gospodarstwa domowego liczy się przede wszystkim cierpliwość, samodyscyplina oraz konsekwencja w działaniu. To rozłożony w czasie proces – zadanie, które może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jak krok po kroku gromadzić pieniądze? Podstawę stanowi postawienie sobie konkretnego celu i umiejętne zarządzanie domowym budżetem, ukierunkowane na jego osiągnięcie. Warto regularnie (na przykład raz w miesiącu) odkładać ustaloną wcześniej kwotę. Niewskazane jest wydawanie pieniędzy pod wpływem emocji. Zamiast tego koniecznością okazuje się oszczędzanie, rezygnowanie z zakupu zbędnych dóbr, poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu, kontrolowanie i świadome kształtowanie wydatków oraz spłata posiadanych długów. Pieniądze tworzące poduszkę finansową najlepiej trzymać na koncie oszczędnościowym.

Ile powinna wynosić finansowa poduszka bezpieczeństwa?

Optymalny rozmiar poduszki finansowej dla każdego może znaczyć coś zupełnie innego. Ile należy zaoszczędzić? Trudno podać tutaj konkretne kwoty, ponieważ wiele zależy od czynników takich, jak: poziom zarobków, sytuacja rodzinna, comiesięczne wydatki, czy indywidualne potrzeby. Średnio wskazuje się, że minimalna wartość finansowej poduszki bezpieczeństwa to trzykrotność miesięcznych kosztów życia. Choć oczywiście, im więcej pieniędzy odłoży się na tak zwaną „czarną godzinę”, tym lepiej.

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Już teraz wiesz, czym jest poduszka finansowa, nazywana również funduszem awaryjnym lub rezerwą finansową. A jakie korzyści wynikają z faktu posiadania oszczędności? Najczęściej wskazuje się, że jest to: poczucie bezpieczeństwa, niezależność, swoboda działania i elastyczność w podejmowaniu decyzji, możliwość inwestowania, unikanie długów, szansa na przetrwanie tymczasowych kryzysów, komfort psychiczny, czyli po prostu – spokojne życie w trudnych czasach, bez ciągłego myślenia o pieniądzach. Jednoznacznie widać więc, że opłaca się zgromadzić budżet na nieprzewidziane wydatki. Dlatego pomyśl o przyszłości i jak najszybciej zacznij budować własną finansową poduszkę bezpieczeństwa.