Czym jest kredyt hipoteczny?

Nie możesz pozwolić sobie na zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania za gotówkę? Marzysz o własnych czterech kątach i wynikającej z tego stabilizacji, jednak Twoje oszczędności są zbyt małe? Dlatego poszukujesz dodatkowego źródła finansowania? Z pomocą przychodzi kredyt hipoteczny. Jakie warunki musi spełnić wnioskodawca, aby go otrzymać? Czego warto się dowiedzieć o kredycie hipotecznym? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby podjąć świadomą decyzję w tym zakresie!

Kredyt hipoteczny – definicja

Produkt bankowy, jakim jest kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe (udzielane nawet na 20, czy 30 lat). Stanowi przykład kredytu celowego, dlatego trzeba go przeznaczyć wyłącznie na cele mieszkaniowe i nie ma możliwości swobodnego dysponowania otrzymanymi pieniędzmi. Elementem wyróżniającym jest tu zabezpieczenie kredytu hipotecznego w postaci hipoteki (stąd też wzięła się ta nazwa) ustanawianej na rzecz banku kredytującego (na prawie użytkowania wieczystego albo prawie własności nieruchomości).

Jak działa kredyt hipoteczny?

Celem kredytu hipotecznego (zaciąganego w walucie krajowej lub zagranicznej) jest zwykle uzyskanie środków pieniężnych przeznaczanych na samodzielną budowę domu albo zakup działki, czy też gotowej nieruchomości z rynku pierwotnego lub przeprowadzenie remontu. Jego spłata sprowadza się do systematycznego regulowania ustalonych należności, czyli comiesięcznych rat składających się z części kapitałowej oraz odsetkowej.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

Na dobrą sprawę kredyt hipoteczny może otrzymać każdy, kto spełni dość rygorystyczne, określone przez bank warunki (na przykład związane z wiekiem, czy dotychczasową historią kredytową) i ma odpowiednią zdolność kredytową. Szanse na pozyskanie finansowania wzrastają w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony oraz uzyskujących wysokie wynagrodzenie; jak się okazuje, atut stanowi również pozostawanie w związku małżeńskim.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Trzeba uświadomić sobie jedno – ubieganie się o ten typ kredytu to kilkuetapowy, skomplikowany i czasochłonny proces. Dlatego, aby z powodzeniem przez niego przejść, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Cała procedura opiera się na dopełnieniu różnych formalności, a więc skompletowaniu wymaganych dokumentów (ich rodzaj zależy między innymi od konkretnego celu kredytowania, więc należy dopytać w banku, co dokładnie jest potrzebne). Standardowo za punkt wyjścia uznaje się uzupełnienie oraz złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wraz z załącznikami. Weryfikowana jest także zdolność kredytowa, trzeba przygotować środki na tak zwany wkład własny (na poziomie 20% wartości nieruchomości), czy dostarczyć zaświadczenia o zatrudnieniu i osiąganych dochodach.

Zalety kredytów hipotecznych – podsumowanie

Kredyt hipoteczny ma wiele atutów, dlatego cieszy się popularnością wśród potencjalnych kredytobiorców. Jego główną mocą stroną jest to, że można w ten sposób zgromadzić budżet, niezbędny do tego, żeby zainwestować w wymarzoną nieruchomość, stać się właścicielem mieszkania lub domu i zamieszkać „na swoim”. Na uwagę zasługuje ponadto stosunkowo niskie oprocentowanie kredytu hipotecznego oraz wynikający z przekazania wysokiej kwoty wydłużony okres kredytowania, sprawiający, że co miesiąc spłaca się mniejsze raty.

Zainteresowało Cię scharakteryzowane powyżej rozwiązanie? Zgodzisz się z tym, że w ogólnym rozrachunku koszt kredytu hipotecznego wydaje się atrakcyjny? Potrzebujesz wsparcia materialnego właśnie w takiej formie? Już teraz skontaktuj się z ekspertem finansowym, który przedstawi Ci aktualny ranking kredytów hipotecznych oraz zaprezentuje kalkulator obliczający szacowaną wysokość rat. Dzięki temu porównasz ze sobą dostępne oferty różnych banków, a potem wybierzesz spośród nich najkorzystniejszą opcję, skrojoną na miarę Twoich indywidualnych potrzeb.