Bezpieczny kredyt dwa procent – na czym polega?

Dla wielu osób zakup nieruchomości jest sporym wyzwaniem. Dlatego, aby spełnić marzenie o własnych czterech kątach, często poszukuje się dodatkowych źródeł finansowania. Z pomocą przychodzi na przykład bezpieczny kredyt 2%. Jakie jest jego przeznaczenie? Kto może z niego skorzystać? Jakie są warunki kredytu dwa procent? Czy potrzebny jest wkład własny? Jak wysokie jest oprocentowanie? Jaka może być maksymalna kwota tego kredytu? Oczywiście jest wiele pytań, jakie pojawiają się w głowach potencjalnych kredytobiorców zainteresowanych charakteryzowanym rozwiązaniem, dlatego już teraz sprawdź, na czym polega rządowy program bezpieczny kredyt 2%! Poniżej prezentujemy pakiet najważniejszych informacji na ten temat.

Bezpieczny kredyt 2% – co warto wiedzieć?

Przepisy umożliwiające wzięcie bezpiecznego kredytu dwa procent, będącego głównym punktem Programu Pierwsze Mieszkanie i gwarantującego możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach, obowiązują od początku lipca 2023 roku. Jego podstawowym celem jest zapewnienie dopłaty na pokrycie części lub całości wydatków służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, jakie ponosi się między innymi w związku z: dokończeniem budowy domu, zakupem działki budowlanej oraz budową i wykończeniem domu albo nabyciem prawa własności mieszkania, czy domu (z ich ewentualnym wykończeniem).

Kto może dostać kredyt dwa procent?

Rządowy program bezpieczny kredyt dwa procent jest skierowany do osób poniżej 45. roku życia, które dysponują wymaganą zdolnością kredytową oraz nie mają (i nie miały) na własność mieszkania lub domu jednorodzinnego, ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Mogą to być single, małżeństwa albo rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka (tzw. „rodzina dwa plus jeden”). Trzeba podkreślić, że u par warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedna osoba.

Jaka może być maksymalna kwota bezpiecznego kredytu dwa procent?

Jeśli chodzi o wysokość bezpiecznego kredytu 2% (w zależności od kategorii, do której należy przystępujący do programu kredytobiorca), wynosi ona maksymalnie:

  • 500 000 złotych – w przypadku „singla”,
  • 600 000 złotych – w przypadku małżeństw oraz rodziców z dzieckiem, którzy pozostają w związku nieformalnym.

Ponadto nie jest tu wskazany limit ceny za jeden metr kwadratowy. Nie ma też ograniczeń dotyczących powierzchni domu lub mieszkania, dowolność obowiązuje również w zakresie standardu, czy lokalizacji wybranej nieruchomości. Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji maksymalny wkład własny wynosi 200 000 złotych.

Co zyskujesz z rządowym programem bezpieczny kredyt 2%?

Skorzystanie z bezpiecznego kredytu dwa procent wydaje się kuszącą propozycją, której opłaca się przyjrzeć nieco bliżej. Jaki są najważniejsze korzyści wynikające z takiego rozwiązania? Główne atuty to: marzenia o własnym lokum mogą stać się rzeczywistością, miesięczny koszt jest niższy od standardowego kredytu za sprawą atrakcyjnego oprocentowania (obniżonego na okres pierwszych dziesięciu lat), elastyczne warunki kredytowania oraz dysponowanie oszczędnościami wzbogaconymi o premię mieszkaniową. Istotną zaletą jest także to, że minimalizuje się dzięki temu ryzyko wzrostu rat po okresie dopłat.

Oferta kredytu 2% – najważniejsze informacje o programie

Program bezpieczny kredyt dwa procent wzbudził Twoje zainteresowanie? Chcesz się ubiegać o takie dofinansowanie? Teraz przyszedł czas na przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów, aby możliwe było dopełnienie formalności. A po złożeniu wniosku musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać na decyzję banku.