Coraz większe zadłużenie to spore zagrożenie dla domowego budżetu. Biorąc kolejne kredyty i pożyczki, aby spłacić poprzednie zobowiązania, można szybko stracić kontrolę nad wydatkami i wpaść w spiralę długów. Taki stan odbija się negatywnie nie tylko na sytuacji materialnej konkretnej osoby, ale też na jej kondycji psychicznej, często jest też powodem konfliktów w rodzinie. Na czym dokładnie polega pętla zadłużenia? Jakie są najlepsze sposoby na wyjście z długów i ustabilizowanie swojej trudnej sytuacji finansowej? Gdzie trzeba szukać pomocy, aby poradzić sobie z charakteryzowanym niebezpieczeństwem? W którą stronę uczynić pierwszy krok? Dowiedz się właśnie teraz!
Co to jest spirala długów?
Mianem spirali lub pętli zadłużenia określa się sytuację, w której dłużnik nie daje rady na czas spłacać zaciągniętych wcześniej zobowiązań, ponieważ wysokość miesięcznych zobowiązań (rat do spłaty) przerasta poziom uzyskiwanych przez niego dochodów. Dlatego, aby uzyskać potrzebne na ten cel środki pieniężne, bierze kolejne kredyty albo pożyczki, czyli koło się zamyka. A to prowadzi do powstawania coraz większego zadłużenia. Niestety taki stan może zaistnieć niepostrzeżenie, jeśli tylko utraci się kontrolę nad budżetem osobistym – czasem wystarczy chwila nieuwagi, utrata pracy, wzrost kosztów życia, czy jakieś nagłe zdarzenie losowe, którego zaistnienie trudno było przewidzieć.
Co robić, aby uwolnić się z pętli zadłużenia?
Jeśli w czyimś życiu pojawi się kłopot, jakim jest pętla zadłużenia, trzeba jak najszybciej podjąć kroki pozwalające na wyjście z długów. Co na przykład można zrobić, gdy spłata zobowiązań nas przerasta? Jedno z dostępnych rozwiązań to skorzystanie z pomocy specjalisty (na przykład doradcy finansowego), który zna się na oddłużaniu osób fizycznych i udzieli profesjonalnego wsparcia podczas opracowywania planu naprawczego. Skuteczną opcją jest również zdecydowanie się na tak zwane wakacje kredytowe lub konsolidację kredytów, czyli połączenie kilku zobowiązań w jedno, z wydłużonym okresem spłaty, jednak z niższą, miesięczną ratą. Innym wyjściem jest negocjowanie z wierzycielami, znalezienie dodatkowego źródła dochodu albo pożyczenie pieniędzy od znajomych, przyjaciół, czy członków rodziny. Widać więc, że przy odpowiednim podejściu oraz wszechstronnym przeanalizowaniu swojej aktualnej sytuacji finansowej stopniowe wyjście z długów i spirali zadłużenia jest możliwe.
Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia? Podsumowanie
Dobra wiadomość jest jednak następująca – problemowi w postaci spirali długów można też zapobiegać. O jakich działaniach prewencyjnych trzeba pamiętać, aby uniknąć pętli zadłużenia i utraty płynności finansowej? Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze? Liczy się zachowanie zdrowego rozsądku. Kluczem do sukcesu w tym zakresie jest odpowiedzialne i rozsądne zarządzanie finansami, a więc podejmowanie świadomych oraz przemyślanych decyzji dotyczących nowych kredytów.
Najlepiej pożyczać pieniądze tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to niezbędne. Aby uchronić się przed spiralą długów, konieczna jest zatem ciągła kontrola bieżących wydatków, ograniczanie niepotrzebnych kosztów, w miarę możliwości oszczędzanie i tworzenie zabezpieczenia w postaci poduszki finansowej, porównywanie ofert różnych instytucji finansowych przed zaciągnięciem kredytu, dokładne czytanie treści umowy kredytowej, zanim się ją podpisze oraz terminowe regulowanie kolejnych rat.