Ryzyko kredytowe – co warto o nim wiedzieć?

31 marca 2023
Ryzyko kredytowe – co warto o nim wiedzieć?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Za każdym razem, gdy banki realizują swoją funkcję kredytową, a więc pożyczają określone kwoty pieniędzy innym podmiotom, występuje tak zwane ryzyko kredytowe. W pewnym sensie ponoszą je również kredytobiorcy, w których przypadku istnieje prawdopodobieństwo zapożyczenia się ponad miarę i niewywiązania się z zaciągniętych zobowiązań. Na czym w praktyce polega ryzyko kredytowe? Jakie jego rodzaje się wyróżnia? Które czynniki mają największy wpływ na wystąpienie tego zjawiska i w jaki sposób próbuje się je ograniczyć? Już teraz sprawdź odpowiedzi na wymienione pytania!

Jak brzmi definicja ryzyka kredytowego?

Ryzyko kredytowe pojawia się, gdy dana instytucja finansowa pożycza pieniądze innemu podmiotowi. W takich okolicznościach zachodzi pewne niebezpieczeństwo związane z niewypłacalnością kredytobiorcy (pogorszeniem się jego sytuacji materialnej), polegającą na zaprzestaniu terminowego spłacania rat, czy dokonywaniu tego z opóźnieniem. Ryzyko kredytowe oznacza zatem prawdopodobieństwo, że nie zostaną wypełnione zobowiązania ustalone w umowie kredytowej, co wygeneruje po stronie kredytodawcy straty finansowe.

Jakie są rodzaje ryzyka kredytowego?

Charakteryzowane tu pojęcie jest bardzo ogólne i można analizować je z wielu perspektyw, dlatego wyróżnia się różne rodzaje ryzyka kredytowego. Podstawowa kategoryzacja wskazuje na:

  • ryzyko rynkowe – dotyczy aktualnej sytuacji w gospodarce państwa i na rynku finansowym, a więc pozostaje niezależne od działań podejmowanych przez bank,
  • ryzyko operacyjne – mają na nie wpływ zdarzenia, jakie mogą od wewnątrz zaburzyć działanie danego podmiotu,
  • ryzyko stopy procentowej – jest powiązane z aktualną wartością waluty,
  • ryzyko niewypłacalności – wiąże się z możliwością niewypłacalności banku w wyniku podejmowanych przez niego działań,
  • ryzyko aktywne (czynne) – powstaje, gdy kredytobiorca nie ureguluje płatności, do których jest zobowiązany,
  • ryzyko pasywne (bierne) – polega na wcześniejszym niż wynika to z umowy wycofaniu depozytowanych środków finansowych,
  • ryzyko indywidualne (pojedyncze) – odnosi się do pojedynczych umów kredytowych,
  • ryzyko portfelowe (łączne) – pozostaje bezpośrednio uzależnione od ryzyka indywidualnego, ponieważ obejmuje cały portfel kredytowy banku,
  • ryzyko akceptowalne – dana instytucja finansowa da radę je ponieść, ponieważ jest ono niewielkie,
  • ryzyko nieakceptowalne – ryzyko jest zbyt duże, więc bank odmawia przyznania kredytu.

Czynniki, które mogą mieć wpływ na ryzyko kredytowe – podsumowanie

Warto uświadomić sobie, że całkowite wyeliminowanie ryzyka kredytowego nie jest możliwe. Banki mogą je w pewnym stopniu ograniczać, wdrażając politykę rozsądnego zarządzania ryzykiem kredytowym, sprowadzającą się między innymi do: wskazywania obszarów narażonych na pojawienie się tego problemu, monitorowania zachodzących procesów, przeciwdziałania wystąpieniu niepożądanych zjawisk, czy przewidywaniu następstw, jakie mogą się pojawić, polega ono również na ocenie zdolności kredytowej klientów. W efekcie, zarządzanie ryzykiem kredytowym pozwala na utrzymanie stabilności finansowej banku oraz minimalizację strat związanych z ewentualną niewypłacalnością kredytobiorców.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne