Rata stała, czy malejąca – co się bardziej opłaca?

18 kwietnia 2023
Rata stała, czy malejąca – co się bardziej opłaca?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Rata stała, czy rata malejąca? To jedna z wielu kwestii nurtujących osoby, które decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wybór odpowiedniego typu raty może mieć kluczowe znacznie w przyszłości, dlatego już na samym początku warto zastanowić się, która opcja okaże się lepiej dopasowana do możliwości finansowych kredytobiorcy. Jaka jest różnica między ratą stałą a malejącą? Który wariant jest bardziej opłacalny? Jak wybrany rodzaj rat wpływa na łączny koszt zobowiązania? Sprawdź odpowiedzi na te oraz inne pytania, aby sprawić, że spłata kredytu będzie mniej obciążająca dla Twojego domowego budżetu!

Raty stałe i malejące – czym różnią się te dwa rozwiązania?

Rata stała (określana też mianem annuitetowej) to jeden ze schematów spłaty długu, który, jak wskazuje już sama jego nazwa, oznacza, że ustalona pierwotnie wysokość raty pozostaje względnie jednakowa przez cały okres spłaty kredytu. W efekcie kredytobiorca uprzednio wie, ile będzie musiał co miesiąc spłacać, a to pozwala mu na dokładne rozplanowanie wydatków. Raty równe są szczególnie korzystne dla osób, które wolą mieć stałą i pewną kwotę do spłaty, bez obaw o nagłe zmiany wysokości rat – spłacany tak kredyt jest po prostu bardziej przewidywalny i daje poczucie stabilności.

W przypadku rat stałych na początkowym etapie spłaca się w dużej mierze same odsetki i tylko niewielką część kapitału. Zmienia się to dopiero wraz z upływem kolejnych miesięcy. A więc z biegiem czasu wartość takiej raty nadal jest stała, jedynie zauważalne są inne proporcje tworzących ją elementów. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że system rat annuitetowych jest mniej ryzykowny zarówno dla samego kredytobiorcy, jak i dla banku, ponieważ w pierwszych miesiącach wysokość miesięcznej raty równej jest niższa od raty malejącej. I to jest uznawane za dużą zaletę, warunkującą popularność tego wariantu. Natomiast jednym z głównych mankamentów charakteryzowanej opcji jest wyższy całkowity koszt kredytu.

Raty malejące są początkowo dość wysokie, co dla wielu kredytobiorców stanowi poważną wadę, ale ich kwoty zmniejszają się z każdą kolejną spłatą. Na przestrzeni całego okresu kredytowania część kapitałowa ma taką samą wysokość, natomiast sukcesywnie obniża się część odsetkowa. Dużą zaletą jest tutaj fakt, że całkowity koszt spłaty kredytu w systemie rat malejących okazuje się niższy w porównaniu do kredytu z ratą równą, ponieważ oszczędza się na odsetkach, jednak mimo to takie rozwiązanie, póki co jest mniej popularne (również dlatego, że wymagana jest wtedy większa zdolność kredytowa).

Raty równe, czy malejące – które wybrać? Podsumowanie

Już teraz wiesz, jaka jest definicja raty stałej oraz raty malejącej. Zapoznając się z zamieszczonymi powyżej informacjami, miałeś także okazję sprawdzić mocne i słabe strony każdego z tych rozwiązań. Dzięki temu poszerzyła się posiadana przez Ciebie wiedza na temat dostępnych aktualnie sposobów spłat kredytu. W efekcie, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez większego problemu podejmiesz rozsądną oraz poprzedzoną staranną analizą decyzję, wybierając wariant idealnie skrojony na miarę Twoich indywidualnych potrzeb. A więc zapamiętaj te porady i wykorzystaj je w praktyce!

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne