Okres kredytowania – co to jest i jaki wybrać?

19 kwietnia 2024
Okres kredytowania – co to jest i jaki wybrać?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Zaciągając kredyt, kredytobiorca musi zadecydować o kilku ważnych kwestiach. Z instytucją kredytującą ustala się między innymi ilość pożyczanych środków pieniężnych oraz zasady i termin spłaty. Istotne znaczenie ma również to, żeby dobrze wybrać długość okresu kredytowania. Co to takiego? Jak wypływa na zdolność kredytową, czy wysokość rat i całkowity koszt kredytu? Ile może wynieść minimalny oraz maksymalny okres kredytowania? Pytań jest wiele, dlatego zapoznaj się z naszym artykułem i sprawdź najważniejsze informacje na ten temat!

Czym jest okres kredytowania? Definicja

Okres kredytowania to okres, na jaki bank udziela kredytu. W tym terminie kredytobiorca ma obowiązek spłacić zaciągnięte zobowiązanie finansowe wraz z ustalonymi odsetkami i innymi opłatami dodatkowymi. Długość okresu kredytowania jest jednoznacznie wskazana w umowie kredytowej i może być różna w zależności od rodzaju i kwoty kredytu, oferty danego banku, czy indywidualnych potrzeb osoby, która chce uzyskać dodatkowe źródło finansowania.

Ile wynosi minimalny i maksymalny okres kredytowania?

Jeśli chodzi o minimalny okres kredytowania, najczęściej wskazuje się, że jest to 12-24 miesięcy, z kolei najdłuższy termin spłaty kredytu hipotecznego to 30-35 lat, choć Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) rekomenduje, żeby długość okresu kredytowania nie przekraczała 25 lat. Trzeba jednak liczyć się z tym, że banki mają w tym zakresie własne ustalenia, zatem zawsze warto dopytać o szczegóły.

W związku z tym pojawia się kolejna wątpliwość – co jest lepsze: krótszy, czy dłuższy okres kredytowania? Podstawowa zaleta tej pierwszej opcji to możliwość szybkiej spłaty zobowiązania, jednak mankamentem okazują się wyższe raty. Natomiast atutem maksymalnego okresu kredytowania jest mniejsze miesięczne obciążenie domowego budżetu i możliwość zachowania płynności finansowej, lecz jako główną wadę wskazuje się bardzo wysoki ostateczny koszt kredytu. Trzeba więc świadomie podejść do tego tematu, aby później nie żałować dokonanego wyboru.

Jak wybrać najlepszy okres kredytowania?

Decyzja dotycząca długości okresu kredytowania powinna zostać starannie i wieloaspektowo przemyślana. Pośpiech nie jest tu wskazany, zamiast tego liczy się skrupulatność, myślenie o ewentualnym ryzyku oraz przyjęcie odpowiedzialnej postawy. Przede wszystkim należy dokładnie przeanalizować swoją aktualną sytuację materialną oraz pomyśleć o przyszłości i planowanych wydatkach, czy większych inwestycjach. Dzięki temu możliwe będzie racjonalne zarządzanie domowym budżetem. Priorytetem jest zawsze ocenienie realnej zdolności kredytobiorcy do spłaty rat według ustalonego harmonogramu.

Długość okresu kredytowania – podsumowanie

Już teraz wiesz nieco więcej o okresie kredytowania. Masz też świadomość, że trzeba tu zwrócić uwagę na wszystkie „za” i „przeciw”, ponieważ każda sytuacja jest inna i wymaga spersonalizowanego podejścia. Dlatego, gdy zaczniesz poszukiwać dla siebie odpowiedniego kredytu, pamiętaj o zaprezentowanych powyżej wskazówkach. Zastosuj je w praktyce, a będziesz w stanie dokonać racjonalnego wyboru, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom oraz możliwościom finansowym (aktualnym oszczędnościom i potencjalnym szansom na zarobek), zminimalizujesz jednocześnie ryzyko wystąpienia problemów z terminową spłatą zaciągniętego zobowiązania. Powodzenia w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania!

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne