Najczęściej popełniane błędy przy staraniu się o kredyt – sprawdź je!

7 sierpnia 2024
Najczęściej popełniane błędy przy staraniu się o kredyt – sprawdź je!
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Ubieganie się o kredyt to kilkuetapowy proces, w ramach którego należy załatwić wiele formalności. Dlatego też, zanim w wybranym banku złoży się wniosek, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, żeby z łatwością przejść przez kolejne elementy tej układanki. O czym bezwzględnie powinien pamiętać potencjalny kredytobiorca? Czego musi unikać, żeby zwiększyć szanse na to, że otrzyma środki pieniężne niezbędne do realizacji własnych planów? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze błędy przy ubieganiu się o kredyt, a potem wystrzegaj się ich, żeby osiągnąć upragnione rezultaty i spełnić marzenia związane z remontem mieszkania, zakupem samochodu, czy nabyciem nieruchomości.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez kredytobiorców?

Ubiegając się o kredyt można, czasami nawet nieświadomie, popełnić wiele błędów, które często niosą za sobą przykre konsekwencje. Z uwagi na to, że niekiedy takie zobowiązanie wiąże kredytobiorcę z bankiem na długi czas, konieczne jest ciągłe pogłębianie swojej wiedzy na ten temat, aby wiedzieć, co rodzi największe ryzyko i poznać sposoby przeciwdziałania mu. O jakich potknięciach mowa? Konkretne przykłady zależą w głównej mierze od rodzaju kredytu, który chce się uzyskać, jednak istnieje też wiele uniwersalnych uchybień. Na tej liście można umieścić między innymi działanie pod presją czasu, zainteresowanie się tylko jednym produktem bankowym i odpuszczenie sobie dalszego poszukiwania. A wskazana jest tutaj elastyczność oraz cierpliwość, zatem warto sięgnąć do rankingów i porównać ofertę różnych banków, aby wybrać najkorzystniejszy wariant. Inne błędy kredytobiorcy, które mogą się pojawić, to zignorowanie wymogu uprzedniego oszacowania indywidualnej zdolności kredytowej, podawanie we wniosku kredytowym informacji niezgodnych z prawdą, tylko pobieżne czytanie umowy kredytowej przed jej podpisaniem (bez zrozumienia wszystkich jej warunków), a także przecenianie swoich możliwości finansowych. Z kolei poważnym błędem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny jest brak wkładu własnego oraz niedysponowanie poduszką finansową, a więc oszczędnościami, które przydają się w razie nagłej utraty dotychczasowego, stałego źródła dochodu.

Popularne błędy kredytobiorcy – jak ich unikać? Podsumowanie

Już teraz znasz główne błędy kredytobiorcy i wiesz, czego nie robić na poszczególnych etapach procesu kredytowego, żeby zwiększyć swoje szanse na sukces w tym zakresie. Zapamiętaj zaprezentowane powyżej informacje i zastosuj te cenne wskazówki w praktyce, żeby uczyć się na błędach innych osób. Czerpiąc z ich doświadczenia, pomożesz sobie, podejmując bardziej świadome i racjonalne decyzje finansowe. Dzięki temu unikniesz kłopotów, jednocześnie ustabilizujesz swoją aktualną sytuację materialną.

Staranność w analizie dostępnych ofert, dokładne zrozumienie warunków umowy oraz realistyczna ocena możliwości terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania to podstawowe kroki, jakie trzeba wykonać. Kredyt jest narzędziem, które właściwie zarządzane może w znacznym stopniu wspomóc w osiąganiu wytyczonych celów, jednak wymaga odpowiedzialnego podejścia. Dzięki temu będzie można cieszyć się ze wszystkich płynących z tego korzyści, równocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne