Na czym polega prolongata kredytu?

22 sierpnia 2023
Na czym polega prolongata kredytu?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

W związku z przejściową trudną sytuacją finansową, w jakiej się znalazłeś, masz problemy z regularną spłatą zaciągniętego kredytu? Wysokość miesięcznych rat Cię przytłacza? W takich okolicznościach z pomocą przychodzi oferowana przez banki możliwość przedłużenia terminu płatności. Jakie są wady i zalety prolongaty kredytu? Dlaczego każdy kredytobiorca powinien przynajmniej pobieżnie zaznajomić się z tym pojęciem? Sprawdź, jak w praktyce działa prolongata kredytu bankowego i kto może z niej skorzystać!

Co to jest prolongata kredytu? Definicja

Prolongata kredytu to porozumienie z bankiem, w wyniku którego następuje wydłużenie okresu kredytowania przy jednoczesnym obniżeniu wysokości spłacanych co miesiąc rat. Odroczenie terminu spłaty może dotyczyć całego zobowiązania albo jego części (kapitałowej lub odsetkowej). O prolongatę trzeba ubiegać się w banku, który udzielił kredytu, punkt wyjścia stanowi zatem skontaktowanie się z wierzycielem.

Prolongata kredytu – co daje? Wady i zalety tego rozwiązania

Wszystko ma swoje mocne i słabe strony. Tak samo jest w tym przypadku. Jakie są podstawowe wady i zalety prolongaty kredytu? Do tej pierwszej kategorii zalicza się następujące kwestie: wydłużenie okresu kredytowania, wyższy koszt kredytu oraz konieczność uiszczenia jednorazowej, nadprogramowej opłaty za samo uruchomienie prolongaty. Natomiast za atuty uznaje się na przykład: uniknięcie wpisu do rejestru dłużników, egzekucji komorniczej albo postępowania windykacyjnego, poradzenie sobie z chwilowym kryzysem finansowym, ustabilizowanie domowego budżetu, poprawa zdolności kredytowej oraz utrzymanie dobrych relacji z bankiem.

Kiedy zdecydować się na prolongatę kredytu?

Prolongata kredytu jest interesującą opcją zwłaszcza dla osób, które mają trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych i potrzebują nieco więcej czasu na spłatę swojego długu. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym zakresie, warto ją wszechstronnie przemyśleć – kredytobiorca powinien dokładnie ocenić własną sytuację materialną oraz przeanalizować możliwe konsekwencje wynikające z wykonania takiego kroku.

Jak skorzystać z prolongaty kredytu? Podsumowanie

Zasady ubiegania się o prolongatę kredytu są różne w poszczególnych bankach. Jednak wspólne jest to, że w celu skorzystania z charakteryzowanego rozwiązania, kredytobiorca musi z wyprzedzeniem złożyć pisemny wniosek o prolongatę. Wzory dostępne na stronach internetowych różnych instytucji finansowych wskazują, że w tym dokumencie powinny znaleźć się informacje takie jak: tytuł (na przykład „wniosek o prolongatę terminu spłaty rat”), pełne dane osobowe i własnoręczny podpis wnioskodawcy, numer umowy kredytowej, opis swojej indywidualnej sytuacji i uargumentowanie wniosku, przewidywany realny termin spłaty oraz ewentualne załączniki.

W następnej kolejności bank szczegółowo sprawdza sytuację konkretnej osoby (między innymi jej historię kredytową) i ocenia potencjalne ryzyko wynikające z zezwolenia na wydłużenie okresu kredytowania. Jeśli decyzja będzie pozytywna, prolongata zostaje zawarta w formie aneksu do umowy kredytowej, ponadto konstruuje się nowy harmonogram.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne