Na czym polega pośrednictwo finansowe?

20 stycznia 2023
Na czym polega pośrednictwo finansowe?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Pośrednictwa finansowe stają się coraz bardziej popularne wśród zbieganego społeczeństwa, które często ma coraz mniej czasu na załatwianie najważniejszych pieniężnych spraw wymagających dobrej analizy oraz przemyślanych działań. W związku z tym pośrednictwo finansowe zyskuje na sławie, dzięki załatwianiu wszystkich spraw za przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych. Oprócz samego dopięcia każdej umowy na ostatni guzik, pośrednik finansowy przedstawia ich warunki, przybliża poszczególne punkty oraz udziela porad swoim klientom, dotyczących wszelkich inwestycji majątkowych. Osoba na stanowisku pośrednika finansowego powinna mieć szeroki zakres wiedzy, aby móc bezproblemowo odpowiedzieć na wszystkie pytania klientów i rozwiewać ich wątpliwości, a tym samym pomagać znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne dla każdej ze stron.

Pośrednictwo finansowe – co to jest?

Pośrednictwo finansowe w dużej mierze kojarzone jest z pieniędzmi. Nie jest to błędne myślenie, ponieważ pośrednictwo ma na celu obrót powierzonymi środkami (nie tylko finansowymi) oraz maksymalizację zysków. Każda instytucja, która chce świadczyć takie usługi komercyjne, obowiązkowo musi widnieć w ewidencji Komisji Nadzoru Finansowego, która kontroluje pracę przedsiębiorstwa. Co ważne, wszyscy pracownicy pośrednictwa finansowego posiadają stosowne uprawienia do wykonywanej pracy. Pośrednik finansowy powinien posiadać dyplom ukończenia studiów II stopnia z zakresu prawa lub ekonomii lub dyplom z pozytywnym wynikiem egzaminu przygotowanego przez KNF. Korzystając z usług pośrednika finansowego, mamy pewność, że trafiliśmy na specjalistę, który pomoże rozwiązać każdy nasz problem związany z finansami.

Czym zajmuje się pośrednik finansowy?

Pośrednictwo finansowe to przedsiębiorstwo, które świadczy usługi związane z różnorodnym obrotem pieniężnym. Do ich zakresu obowiązków należy między innymi gromadzenie środków i papierów wartościowych oraz ciągły obrót nimi. Mianem pośredników finansowych określa się firmy, które świadczą również usługi doradcze dotyczące inwestycji posiadanych środków oraz mogą stanowić naszych przedstawicieli podczas starania się o kredyt lub pożyczkę. Pośrednictwo finansowe nie ukierunkowane jest tylko na pomoc firmom. Klienci indywidualni również mogą liczyć na pośrednictwo podczas inwestycji swoich środków i kompletowania dokumentów. Pośrednictwa finansowe charakteryzują się wykwalifikowaną kadrą, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże w każdej sytuacji.

Pośrednictwo finansowe – podsumowanie

Zabiegiem zauważalnym często w branży finansowej jest zamienne używanie zwrotów pośrednik finansowy i doradca. Najbardziej charakterystyczną rzeczą, która odróżnia te dwie funkcje, jest fakt, że doradcy finansowi to niezależni i bezstronni doradcy, którzy za zadanie mają porównanie ofert dostępnych na rynku i znalezienie dla klienta takiej, która najbardziej odpowiada jego potrzebom. Pośrednik finansowy, często pracujący na zlecenie banku lub firmy pożyczkowej, oprócz znalezienia dla klienta najbardziej satysfakcjonującej go oferty, może dopełnić za niego wszystkich formalności. Kompetencje pośrednika finansowego wykraczają poza te posiadane przez doradcę. Pośrednicy finansowi często kontaktują się w imieniu klienta z bankiem oraz pomagają skompletować wszystkie niezbędne dokumenty.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne