Na czym polega oddłużanie firm?

22 listopada 2024
Na czym polega oddłużanie firm?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Smutną rzeczywistością wielu firm są coraz większe długi oraz problemy z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że warto wtedy skorzystać ze wsparcia w postaci profesjonalnego doradztwa w zakresie skutecznej likwidacji zadłużenia. Jaką postawę należy przyjąć, aby wyjść ze spirali długów? Co trzeba wiedzieć o korzyściach wynikających z oddłużania firm? Sprawdź, jakie są kolejne etapy wskazanego procesu – poniżej prezentujemy pakiet najważniejszych informacji na ten temat!

Przesłanki wskazujące na konieczność oddłużenia firmy

Kiedy wskazane jest podjęcie decyzji o zainicjowaniu procesu oddłużania firmy? Trzeba tu wskazać momenty takie jak: rosnące zadłużenie, narastające zaległości oraz utrata płynności finansowej, czyli zdolności do bieżącego regulowania wszystkich zobowiązań. Dlatego kluczową kwestią pozostaje ciągłe trzymanie ręki na pulsie, ponieważ liczy się wczesne rozpoznanie ewentualnych sygnałów ostrzegawczych.

Oddłużanie firmy krok po kroku – od czego zacząć?

Jakie kroki mogą podjąć przedsiębiorcy w celu oddłużenia firmy? Oto co warto robić:

  • szczegółowa analiza obecnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa,
  • zidentyfikowanie głównych przyczyn zadłużenia,
  • priorytetyzacja zobowiązań,
  • stworzenie realnego planu zlikwidowania długów,
  • prowadzenie negocjacji z wierzycielami w celu uzgodnienia nowych warunków spłaty,
  • restrukturyzacja firmy,
  • monitorowanie realizacji planu naprawczego,
  • wprowadzenie procedur kontrolnych, zapobiegających wystąpieniu podobnych problemów w przyszłości.

Ile trwa proces oddłużania firmy?

Trudno jednoznacznie wskazać, ile będzie trwało oddłużanie firmy. Nie ma tu reguły, ponieważ na długość tego procesu wpływa wiele różnorodnych czynników (np. skala zadłużenia, sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, otwartość wierzycieli na negocjacje, czy rodzaj zastosowanych narzędzi naprawczych). Widać więc, że sporo zależy od specyfiki konkretnej sytuacji, choć niestety często okazuje się, że taka procedura ma powolny przebieg. Niekiedy udaje się rozwiązać prostszą sprawę w parę miesięcy, z kolei w innych, bardziej skomplikowanych przypadkach oddłużanie firmy trwa nawet kilka lat. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość, czekając na efekty wdrożonych działań.

Jakie korzyści płyną z oddłużania firm?

Umiejętnie zrealizowany proces oddłużania firmy to zestaw zaproponowanych przez eksperta aktywności, które generują dostrzegalne z perspektywy przedsiębiorstwa korzyści o charakterze krótkoterminowym i długoterminowym. Największe znaczenie ma między innymi: zyskanie czasu na poprawę swojej aktualnej sytuacji, przywrócenie wypłacalności, otrzymanie realnej możliwości odbudowy stabilności finansowej oraz zdobycie szansy na kontynuację działalności, umacnianie swej pozycji w branży i zwiększanie konkurencyjności.

Oddłużanie firmy – jakie są możliwości działania? Podsumowanie

Już teraz wiesz, co robić, żeby zwielokrotnić prawdopodobieństwo wyprowadzenia przedsiębiorstwa  z długów i uniknąć ryzyka niepowodzenia. Pamiętaj jednak, że nie musisz mierzyć się z tym problemem sam. Omówione powyżej kwestie uświadamiają, że najbardziej opłacalną opcją jest zgłoszenie się o pomoc do fachowca, który na co dzień specjalizuje się właśnie w oddłużaniu firm i planując strategię działania, potrafi dopasować metody dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne