W procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny banki, ustalając zdolność kredytową danej osoby, biorą pod uwagę różne czynniki. Jednym z wielu kryteriów jest wiek kredytobiorcy. Zatem, ile można mieć lat, żeby bez problemu dostać kredyt pozwalający spełnić marzenia związane z zakupem mieszkania lub budową domu? Czy jest tutaj ustalona jakaś górna granica? Czy młodzi ludzie zajmują w tym przypadku uprzywilejowaną pozycję w stosunku do seniorów? Wskazujemy, co warto wiedzieć na ten temat, aby patrząc na swój wiek, trafniej ocenić szanse na uzyskanie finansowania, o które się wnioskuje!
Czy dla banków jest ważny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym?
Należy mieć świadomość, że wiek kredytobiorcy wywiera pośredni wpływ na długość ustalonego okresu kredytowania oraz wysokość miesięcznych rat przy kredycie hipotecznym. Bez dwóch zdań istotną rolę odgrywa fakt, że tego typu zobowiązanie finansowe ma charakter długoterminowy – przewiduje się, że w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat sytuacja materialna konkretnej osoby zapewne się zmieni i istnieje prawdopodobieństwo, iż dojdzie do obniżenia dochodów (np. w wyniku utraty pracy, czy przejścia na emeryturę). Instytucje finansowe przyjmują więc przyszłościową perspektywę, patrząc również na dane statystyczne dotyczące średniej długości życia Polek i Polaków, szacując na tej podstawie, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty zgodnie z ustalonym harmonogramem (dochodzi wtedy do minimalizacji ryzyka niewypłacalności).
Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny?
Maksymalny wiek kredytobiorcy mieści się najczęściej w przedziale 70-75 lat. Oznacza to, że w chwili spłaty ostatniej raty osoba zaciągająca zobowiązanie, nie może przekroczyć tej granicy. W związku z tym, banki podczas wydawania decyzji kredytowej patrzą przychylnym okiem zwłaszcza na wnioskujących, którzy mają od 30 do 45 lat i jednocześnie spełniają pozostałe wymagania. A co w tej sytuacji mogą zrobić na przykład pięćdziesięciolatkowie i jeszcze starsi ludzie? Niekiedy istnieje możliwość, aby prowadzić tutaj negocjacje i pewnym sensie wydłużyć limit – dołączając do kredytu hipotecznego młodszego współkredytobiorcę, wykupując ubezpieczenie na życie i dokonując cesji polisy na bank, czy przedstawiając jako swój atut wysokie zarobki wynikające z wykonywania dobrze płatnego zawodu, w którym można też dalej pracować na emeryturze. Czasami korzysta się również ze skrócenia czasu spłaty.
Wiek kredytobiorcy a kredyt hipoteczny – podsumowanie
Już teraz wiesz, że wiek kredytobiorcy również ma dość ważne znaczenie i niekiedy okazuje się poważną przeszkodą przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny (przyczynia się do wydania decyzji odmownej) albo w znacznym stopniu zmniejsza szanse na jego przyznanie. Wytyczne poszczególnych banków w tej kwestii nie są wszędzie takie same, dlatego każda zainteresowana osoba powinna wcześniej dowiedzieć się, jakie limity wiekowe obowiązują w przypadku podmiotu, z którego oferty planuje skorzystać. Zagłębiając się w ten temat, można zauważyć, że polityka poszczególnych instytucji finansowych w tym względzie jest zróżnicowana, a podejście do maksymalnego wieku kredytobiorcy jest mniej lub bardziej restrykcyjne.