Kredyt konsumencki a konsumpcyjny – jakie są najważniejsze różnice?

29 stycznia 2023
Kredyt konsumencki a konsumpcyjny – jakie są najważniejsze różnice?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Oferta czekająca na kredytobiorców jest mocno rozbudowana, ponieważ istnieje kilka rodzajów kredytów. Ich podział opiera się na różnych kryteriach – na przykład celu finansowania, długości okresu kredytowania albo podmiocie, któremu są dedykowane. W praktyce dość często można spotkać się między innymi z takimi pojęciami jak kredyt konsumencki oraz kredyt konsumpcyjny. Ze względu na to, że nazwy tych produktów finansowych brzmią podobnie, dość często są one ze sobą mylone albo traktowane jako synonimy, jednak w rzeczywistości mają odmienne znaczenie. Już teraz poznaj ich definicje oraz sprawdź, czym kredyt konsumencki różni się od kredytu konsumpcyjnego!

Kredyt konsumencki – co to jest?

Ten typ kredytu został uregulowany w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, która ma na celu zwiększenie ochrony prawnej osób fizycznych, zaciągających zobowiązania finansowe udzielane przez banki komercyjne, pozabankowe instytucje pożyczkowe lub spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Wskazany rodzaj kredytu jest udzielany konsumentowi (w rozumieniu zgodnym z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny) na konkretnie wskazane w umowie cele prywatne (tj. niezwiązane z działalnością gospodarczą i zawodową) przez kredytodawcę, który czyni to w zakresie swojej działalności gospodarczej lub zawodowej. Ustalono maksymalną wysokość kredytu konsumenckiego – może to być 255 550 złotych albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska. Zgodnie z definicją widać więc, że jest to szeroka kategoria produktów finansowych. Trzeba dodać, że w przypadku kredytu konsumenckiego istnieje możliwość odstąpienia od umowy, jest na to 14 dni od jej zawarcia (nie ma wymogu podawania przyczyny). Sama umowa powinna składać się z wymienionych w ustawie elementów i ma być sporządzona w formie pisemnej.

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Konkretna definicja kredytu konsumpcyjnego nie została zamieszczona w żadnym akcie normatywnym, nie ma więc uregulowanego statusu prawnego. To określenie funkcjonuje przede wszystkim w języku potocznym. Jak już wskazuje sama nazwa, kredyty konsumpcyjne (gotówkowe lub niegotówkowe) są zaciągane na niesprecyzowane cele konsumpcyjne – głównym motywem jest chęć uzyskania szybkiego dostępu do środków finansowych, które ma się zamiar przeznaczyć na bieżące wydatki gospodarstwa domowego i zaspokojenie dowolnych potrzeb. Zatem panuje swoboda w rozdysponowaniu uzyskanych pieniędzy, co jest dużym udogodnieniem w stosunku do kredytów celowych. Trzeba mieć na uwadze, że kredytów konsumpcyjnych mogą udzielać wyłącznie banki, a ich maksymalna kwota nie jest z góry narzucona, tylko zależy od indywidualnej sytuacji – na przykład konkretnej oferty oraz zdolności kredytowej.

Różnice między kredytem konsumenckim a konsumpcyjnym – podsumowanie

Wniosek jest następujący – uznaje się, że kredyt konsumpcyjny jest formą kredytu konsumenckiego. To drugie pojęcie jest zatem zdecydowanie szersze, przez co każdy kredyt konsumpcyjny można równocześnie określić mianem kredytu konsumenckiego, jednak nie wszystkie kredyty konsumenckie są od razu kredytami konsumpcyjnymi. Warto zapamiętać tę zależność, aby we właściwy sposób stosować wskazane określenia w praktyce. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że są pewne cechy wspólne – zarówno w przypadku jednego, jak i drugiego rodzaju kredytu konieczne jest dokonywanie regularnych oraz terminowych spłat zobowiązania, odbywających się według ustalonego harmonogramu, aby uniknąć konieczności ponoszenia ponadprogramowych kosztów.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne