Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza – najważniejsze informacje

4 listopada 2024
Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza – najważniejsze informacje
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Osoby, które mają w planach budowę domu lub zakup mieszkania i znajdują się na etapie gromadzenia budżetu potrzebnego do zrealizowania tego celu, bardzo często zamierzają ubiegać się o kredyt hipoteczny. Jedną z kwestii, jaką biorą wtedy pod uwagę instytucje finansowe, jest źródło i wysokość dochodów.

W związku z tym pojawiają się pewne pytania. Czy szansę na zdobycie pieniędzy od banku mają wyłącznie pracownicy z umową o pracę na czas nieokreślony? Czy prowadzenie działalności gospodarczej stanowi przeciwwskazanie do skorzystania z tego rozwiązania? Sprawdź, jakie warunki muszą spełnić osoby zatrudnione na B2B, starające się o kredyt hipoteczny!

Czy można wziąć kredyt hipoteczny przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Już na samym początku trzeba wyraźnie podkreślić, że kredyt hipoteczny przy jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) jest możliwy (oczywiście po spełnieniu określonych wymagań). Banki nie wykluczają samozatrudnionych i uwzględniają ich źródło dochodu podczas oceny zdolności kredytowej.

Jak banki liczą zdolność kredytobiorcy na własnej działalności?

Instytucje finansowe, oceniając zdolność kredytową osób na umowie B2B, skupiają się zarówno na sytuacji osobistej potencjalnego kredytobiorcy, jak i na kondycji finansowej jego firmy, a więc biorą pod uwagę: wiek i stan cywilny, liczebność gospodarstwa domowego, wysokość wkładu własnego, stabilność i regularność dochodów, staż rynkowy, formę opodatkowania, konkurencyjność przedsiębiorstwa, brak zaległości względem US i ZUS, pozostałe miesięczne zobowiązania oraz branżę, w jakiej się działa.

Jak długo trzeba prowadzić działalność, żeby ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Dla kredytodawcy ważny jest również czas nieprzerwanego funkcjonowania działalności gospodarczej, ponieważ długa obecność na rynku jest potwierdzeniem wiarygodności. Banki, w zależności od przyjętego podejścia, wprowadzają mniej lub bardziej rygorystyczne wymagania – minimalny staż firmy to zwykle 12 miesięcy, choć niekiedy wynosi nawet 24 miesiące. Warto więc wcześniej sprawdzić, jaką politykę w tym zakresie obrał podmiot, w którym planuje się zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jednocześnie należy pamiętać, że zdarzają się wyjątki od wskazanej zasady, które przewidują skrócenie tego czasu (na przykład wtedy, gdy przedsiębiorca nawiąże współpracę z dotychczasowym pracodawcą).

Własna działalność a kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Jeśli chcesz dostać kredyt hipoteczny, a działalność gospodarcza jest Twoim jedynym źródłem utrzymania, warunki, jakie musisz spełnić, to przede wszystkim:

  • aktywne prowadzenie firmy przez określony czas,
  • wypracowanie wystarczającej zdolności kredytowej,
  • zbudowanie pozytywnej historii kredytowej,
  • wniesienie wkładu własnego,
  • niezaleganie ze spłatą innych zobowiązań,
  • ustanowienie zabezpieczenia kredytu,
  • osiąganie przez firmę odpowiednio wysokich wyników finansowych,
  • złożenie wniosku wraz z kompletem wymaganych dokumentów.

Kredyt hipoteczny dla prowadzących działalność gospodarczą – podsumowanie

Zaprezentowane powyżej informacje pokazują, że do akceptowanych przez banki głównych źródeł dochodów, jakie może przedstawić kredytobiorca wnioskujący o kredyt hipoteczny, zalicza się nie tylko wynagrodzenie za pracę na etacie, ale też działalność gospodarczą. W rezultacie samozatrudnieni również zyskują możliwość otrzymania wsparcia finansowego, które przeznaczą na spełnienie marzeń o własnych czterech kątach, choć muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia większej liczby formalności, co zwykle wiąże się z wydłużeniem procedury kredytowej.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne