Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

29 listopada 2022
Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

W mowie potocznej słowa kredyt oraz pożyczka dość często są uznawane za synonimy, a przez to niejednokrotnie używa się ich zamiennie. Takie podejście jest błędne, ponieważ nie są to te same produkty finansowe. Kredyt i pożyczka – jakie występują między innymi najważniejsze podobieństwa oraz różnice? Już teraz zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej informacjami, a znajdziesz wśród nich odpowiedź na to niezwykle ważne pytanie i równocześnie odkryjesz definicje wskazanych pojęć.

Kredyt i pożyczka – podobieństwa

Porównanie kredytu i pożyczki warto rozpocząć od zaprezentowania występujących pomiędzy nimi podobieństw. Najważniejszą cechą wspólną jest to, że zarówno w jednym, jak i drugim przypadku mamy do czynienia z formą wsparcia finansowego, dzięki któremu zainteresowana osoba otrzymuje określoną kwotę pieniędzy (choć trzeba mieć świadomość, że w przypadku pożyczki dodatkowo może to być także jakiś oznaczony, co do gatunku przedmiot, który następnie się zwraca) i zobowiązuje się do spłacenia zadłużenia. Kolejne raty mają być przekazywane według ustalonego z góry harmonogramu. Podobne jest również to, że przypadku kredytu, ale też pożyczki niewywiązanie się z obowiązku zwrotu otrzymanych środków wiąże się z określonymi konsekwencjami (np. naliczaniem odsetek wynikających z opóźnienia).

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Różnic występujących pomiędzy kredytem a pożyczką jest naprawdę sporo. Do najważniejszych z nich należą następujące kwestie:

  • Każda umowa kredytowa powinna zostać zawarta na piśmie, ma również zawierać określone w ustawie elementy (między innymi strony umowy, kwoty i walutę, cel, zasady i termin spłaty, wysokość prowizji, a także warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy). Natomiast zachowanie formy dokumentowej przy umowie pożyczki jest wymagane tylko wtedy, gdy jej wartość przekracza 1000 złotych, w pozostałych przypadkach umowa może być zawarta nawet ustnie.
  • Inne jest źródło finansowania – kredytu udzielają instytucje bankowe, a więc banki lub spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, natomiast pożyczkę można uzyskać zarówno w bankach, jak i u osób prywatnych (znajomych, czy rodziny) oraz w firmach pożyczkowych. Katalog pożyczkodawców jest zatem zdecydowanie szerszy.
  • O wiele łatwiej jest uzyskać pożyczkę niż kredyt, ponieważ wiąże się to z koniecznością spełnienia mniej rygorystycznych wymogów.
  • W przypadku pożyczki mamy do czynienia z pożyczkobiorcą, natomiast w odniesieniu do kredytu mówi się o kredytobiorcy.
  • Aktem prawnym kluczowym dla kredytów jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe, natomiast kwestię pożyczek regulują przepisy zamieszczone w Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
  • W przypadku kredytów cel, na który mają być przeznaczone otrzymane środki, zostaje zwykle precyzyjnie określony, natomiast w przypadku pożyczki jest on dowolny.

Kredyt, czy pożyczka – co wybrać? Podsumowanie

Widać więc, że kredyt i pożyczka tylko pozornie są tymi samymi produktami finansowymi. Znając podstawowe podobieństwa oraz różnice, jakie między nimi występują, każda zainteresowana osoba może wybrać dogodną dla siebie opcję. Skorzystaj w praktyce z tego pakietu wiadomości, przeanalizuj dokładnie plusy i minusy, a bez dwóch zdań dokonasz świadomego wyboru, w pełni dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki? Postaw na pożyczkę! Chcesz rozłożyć spłatę zadłużenia nawet na kilkadziesiąt rat? Lepszym rozwiązaniem okaże się kredyt!

 

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne