Marzysz o własnym mieszkaniu lub nowym samochodzie? W związku z tym chcesz zaciągnąć zobowiązanie finansowe o konkretnej wysokości? Jednym z najważniejszych elementów, jaki zbada bank po złożeniu przez Ciebie wniosku, jest Twoja zdolność kredytowa, nad którą wcześniej możesz popracować. Im lepszą ocenę uzyskasz w tym zakresie, tym większe są szanse, że otrzymasz pozytywną decyzję i pieniądze potrzebne na realizację zaplanowanej inwestycji.
Co robić, żeby jak najszybciej nastąpiła poprawa zdolności kredytowej? Istnieje wiele godnych polecenia metod, które mogą znacząco podnieść Twoją wiarygodność w oczach instytucji finansowej. Nie wiesz nic na temat takich technik? Poznaj je już teraz i zastosuj w praktyce. Wcześniej jednak pamiętaj, aby przynajmniej mniej więcej oszacować swoją zdolność kredytową.
Poprawa zdolności kredytowej – sprawdzone sposoby
Na początku musisz uświadomić sobie, że poprawa zdolności kredytowej może nastąpić nie tylko poprzez wdrożenie jednego z zaprezentowanych poniżej rozwiązań. Najlepsze efekty przynosi jednoczesne zastosowanie kilku sposobów działania, trafnie dopasowanych do indywidualnej sytuacji. Do wyboru masz następujące opcje:
- Spłata istniejących zadłużeń – pierwszy krok, jaki warto wykonać, to spłata przynajmniej części dotychczasowych zobowiązań. Dobrym wyjściem jest rozpoczęcie od uregulowania rat, względem których odnotowano opóźnienia w raporcie BIK.
- Konsolidacja długów – drugą możliwością okazuje się skonsolidowanie obecnych zadłużeń. W wyniku połączenia nawet kilku produktów kredytowych ustalona zostaje niższa rata, dochodzi więc do obniżenia comiesięcznego obciążenia.
- Zwiększenie dochodów – wyższe zarobki oznaczają większą zdolność do terminowej spłaty kredytu. Należy więc postarać się o podwyżkę, znaleźć dodatkowe źródło utrzymania albo po prostu zmienić aktualną pracę na lepiej płatną.
- Wynegocjowanie innej formy zatrudnienia – z punktu widzenia banku najbardziej pożądana opcja to umowę o pracę na czas nieokreślony, ponieważ gwarantuje ona największą stabilność zatrudnienia (mniej korzystna okazuje się w tym kontekście umowa o dzieło lub umowa zlecenie).
- Ograniczenie stałych wydatków – warte uwagi jest również szczegółowe przeanalizowanie kosztów utrzymania i zidentyfikowanie obszarów, na których można systematycznie oszczędzać pieniądze.
- Znalezienie współkredytobiorcy – osoba z wysoką zdolnością kredytową (rodzic, rodzeństwo lub ktoś spoza rodziny) to idealny kandydat do zaciągnięcia wspólnego kredytu.
- Wybranie dłuższego okresu spłaty – stawiając na wydłużenie okresu kredytowania, można liczyć na obniżenie rat; równocześnie trzeba mieć świadomość, że takie podejście automatycznie wiąże się ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu, dlatego konieczne jest przyszłościowe myślenie.
- Sprawdzenie ofert kilku banków – na koniec należy wspomnieć, że każdy bank ma inną politykę dotyczącą wyliczania zdolności kredytowej, przez co poszczególne instytucje finansowe mogą zaoferować odmienne oferty. Trzeba więc porównać wszystkie dostępne opcje i wybrać najlepszą dla siebie.
Co buduje zdolność kredytową? Podsumowanie
Poprawa zdolności kredytowej to proces, który wymaga systematyczności, cierpliwości oraz odpowiedzialnego podejścia do finansów i zadłużenia. Stopniowe wdrażanie powyższych wskazówek może znacząco zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie kredytu. Pamiętaj, że nawet na pozór drobne zmiany mogą w przyszłości przynieść znaczące rezultaty. Zacznij działać już dziś, aby otworzyć sobie drzwi do korzystnych ofert bankowych!