Jak poprawić swoją zdolność kredytową? Wskazówki

8 stycznia 2025
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Marzysz o własnym mieszkaniu lub nowym samochodzie? W związku z tym chcesz zaciągnąć zobowiązanie finansowe o konkretnej wysokości? Jednym z najważniejszych elementów, jaki zbada bank po złożeniu przez Ciebie wniosku, jest Twoja zdolność kredytowa, nad którą wcześniej możesz popracować. Im lepszą ocenę uzyskasz w tym zakresie, tym większe są szanse, że otrzymasz pozytywną decyzję i pieniądze potrzebne na realizację zaplanowanej inwestycji.

Co robić, żeby jak najszybciej nastąpiła poprawa zdolności kredytowej? Istnieje wiele godnych polecenia metod, które mogą znacząco podnieść Twoją wiarygodność w oczach instytucji finansowej. Nie wiesz nic na temat takich technik? Poznaj je już teraz i zastosuj w praktyce. Wcześniej jednak pamiętaj, aby przynajmniej mniej więcej oszacować swoją zdolność kredytową.

Poprawa zdolności kredytowej – sprawdzone sposoby

Na początku musisz uświadomić sobie, że poprawa zdolności kredytowej może nastąpić nie tylko poprzez wdrożenie jednego z zaprezentowanych poniżej rozwiązań. Najlepsze efekty przynosi jednoczesne zastosowanie kilku sposobów działania, trafnie dopasowanych do indywidualnej sytuacji. Do wyboru masz następujące opcje:

  • Spłata istniejących zadłużeń – pierwszy krok, jaki warto wykonać, to spłata przynajmniej części dotychczasowych zobowiązań. Dobrym wyjściem jest rozpoczęcie od uregulowania rat, względem których odnotowano opóźnienia w raporcie BIK.
  • Konsolidacja długów – drugą możliwością okazuje się skonsolidowanie obecnych zadłużeń. W wyniku połączenia nawet kilku produktów kredytowych ustalona zostaje niższa rata, dochodzi więc do obniżenia comiesięcznego obciążenia.
  • Zwiększenie dochodów – wyższe zarobki oznaczają większą zdolność do terminowej spłaty kredytu. Należy więc postarać się o podwyżkę, znaleźć dodatkowe źródło utrzymania albo po prostu zmienić aktualną pracę na lepiej płatną.
  • Wynegocjowanie innej formy zatrudnienia – z punktu widzenia banku najbardziej pożądana opcja to umowę o pracę na czas nieokreślony, ponieważ gwarantuje ona największą stabilność zatrudnienia (mniej korzystna okazuje się w tym kontekście umowa o dzieło lub umowa zlecenie).
  • Ograniczenie stałych wydatków – warte uwagi jest również szczegółowe przeanalizowanie kosztów utrzymania i zidentyfikowanie obszarów, na których można systematycznie oszczędzać pieniądze.
  • Znalezienie współkredytobiorcy – osoba z wysoką zdolnością kredytową (rodzic, rodzeństwo lub ktoś spoza rodziny) to idealny kandydat do zaciągnięcia wspólnego kredytu.
  • Wybranie dłuższego okresu spłaty – stawiając na wydłużenie okresu kredytowania, można liczyć na obniżenie rat; równocześnie trzeba mieć świadomość, że takie podejście automatycznie wiąże się ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu, dlatego konieczne jest przyszłościowe myślenie.
  • Sprawdzenie ofert kilku banków – na koniec należy wspomnieć, że każdy bank ma inną politykę dotyczącą wyliczania zdolności kredytowej, przez co poszczególne instytucje finansowe mogą zaoferować odmienne oferty. Trzeba więc porównać wszystkie dostępne opcje i wybrać najlepszą dla siebie.

Co buduje zdolność kredytową? Podsumowanie

Poprawa zdolności kredytowej to proces, który wymaga systematyczności, cierpliwości oraz odpowiedzialnego podejścia do finansów i zadłużenia. Stopniowe wdrażanie powyższych wskazówek może znacząco zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie kredytu. Pamiętaj, że nawet na pozór drobne zmiany mogą w przyszłości przynieść znaczące rezultaty. Zacznij działać już dziś, aby otworzyć sobie drzwi do korzystnych ofert bankowych!

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne