Negocjowanie warunków kredytu z bankiem to często niedoceniana możliwość, sprawiająca wrażenie trudnego zadania, którego realizacja pozostaje poza zasięgiem wielu osób. Jednak przy odpowiednim podejściu, takie działania mogą zakończyć się sukcesem i przynieść liczne korzyści. Zastanawiasz się, w jaki sposób prowadzić skuteczne negocjacje z bankiem? Nie wiesz, jakich argumentów używać w rozmowach z przedstawicielami instytucji finansowych? Prezentujemy pakiet wskazówek, które warto zastosować w praktyce, aby jak najwięcej zyskać!
Czego mogą dotyczyć negocjacje z bankiem?
Zakres negocjacji z bankiem może być różny, tak samo jak moment ich prowadzenia. Na dobrą sprawę wszystko zależy tu od konkretnej sytuacji. Najczęściej podczas rozmów z instytucją finansową poruszą się następującą tematykę: przyczyna odrzucenia wniosku kredytowego, kwota kredytu, prowizje i inne opłaty dodatkowe, okres kredytowania, czy marża kredytu.
Negocjacje z bankiem – jakie techniki stosować?
W trakcie negocjowania z bankiem za priorytet należy uznać wykorzystanie umiejętnie dobranych metod działania. Istnieje co najmniej kilka technik, którymi warto się zainspirować w tej kwestii. Jak krok po kroku przekonać drugą stronę do swoich racji? Punkt wyjścia przed umówieniem się na spotkanie, powinno stanowić wszechstronne przeanalizowanie swojej aktualnej sytuacji finansowej, sprawdzenie ofert innych banków oraz merytoryczne przygotowanie (przejawiające się chociażby zrozumieniem podstawowych pojęć z tej dziedziny).
Na późniejszym etapie negocjacji z bankiem powinno się mądrze argumentować – wspominając o dobrej historii kredytowej, aby podkreślić wiarygodność finansową oraz zwracając uwagę na mocne strony dotychczasowej współpracy z danym podmiotem i chęć kontynuowania jej w przyszłości. Wskazane jest bycie stanowczym i jednocześnie przyjaźnie nastawionym, liczy się także cierpliwość i zachowanie spokoju.
Co można zyskać, negocjując z bankiem?
Do przykładowych korzyści, jakie mogą przynieść udane negocjacje z bankiem, zalicza się między innymi: obniżenie całkowitego kosztu kredytu, większą elastyczność w spłacie rat (chociażby za sprawą ustalenia nowego harmonogramu), zaoszczędzenie na produktach dodatkowych, czy poczucie kontroli nad własną sytuacją finansową. Indywidualne negocjacje warunków kredytu stanowią szansę na dostosowanie specyfiki zaciągniętego zobowiązania do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości.
Negocjowanie warunków kredytu z bankiem – podsumowanie
Przejęcie inicjatywy i prowadzenie negocjacji z bankiem poprzez zastosowanie efektywnych strategii to umiejętność, którą współcześnie można uznać za swego rodzaju asa w rękawie. Co robić, żeby osiągnąć w tym zakresie zamierzone rezultaty? Najważniejsze jest staranne przygotowanie się do rozmów: poznanie własnych praw, zbadanie rynku usług bankowych, analiza konkurencji oraz trenowanie sztuki argumentacji.
To wszystko pozwoli Ci wzmocnić swą pozycję negocjacyjną. Pamiętaj, że co do zasady bankom zależy na pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów, dlatego często wykazują się elastycznością i są skłonne dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Nie bój się zadawać pytań i uzasadniać swojego zdania za pomocą trafnie dobranych przykładów – to może się opłacić!