Jak działa i co w praktyce oznacza poręczenie kredytu?

6 września 2023
Jak działa i co w praktyce oznacza poręczenie kredytu?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Czasami zdarza się, że przez zbyt niską zdolność kredytową dana osoba nie może uzyskać wsparcia finansowego w satysfakcjonującej wysokości. W takich okolicznościach banki zwykle wymagają jakiegoś dodatkowego zabezpieczenia. Szansę na otrzymanie kredytu zwiększa między innymi znalezienie żyranta. Kto może nim zostać? Jakie wady i zalety ma kredyt z poręczycielem? Prawa i obowiązki poręczyciela – co warto wiedzieć na ten temat? Już teraz sprawdź odpowiedzi na te oraz inne pytania!

Co to jest poręczenie kredytu?

Poręczeniem kredytu (żyrowaniem) przez osobę trzecią nazywamy sytuację, w której zawierana jest trójstronna umowa cywilnoprawna pomiędzy bankiem, kredytobiorcą oraz poręczycielem. Opisywane rozwiązanie dotyczy najczęściej kredytów studenckich, samochodowych albo gotówkowych. Kiedy kredytobiorca przestanie w którymś momencie terminowo regulować zobowiązanie, bank natychmiastowo informuje o tym fakcie żyranta, a ten ma obowiązek spłacić dług. Widać więc, że pełnienie funkcji poręczyciela wiąże się z dużą odpowiedzialnością.

Kim jest poręczyciel kredytu? Kto może zostać żyrantem?

Poręczyciel kredytu (potocznie nazywany żyrantem) to osoba, która zobowiązuje się przed bankiem do uregulowania zobowiązania, jeśli kredytobiorca tego nie zrobi. Zatem tym mianem określa się podmiot stanowiący gwarancję spłaty kredytu. W przypadku, gdy dłużnik terminowo uiszcza comiesięczne raty, poręczyciel nie musi podejmować żadnych czynności pełni tylko funkcję asekuracyjną, a pierwszoplanową rolę zaczyna odgrywać dopiero wtedy, jeśli pojawią się jakiekolwiek trudności w tym zakresie.

Żyrantem kredytu może zostać pełnoletnia osoba, której indywidualna zdolność kredytowa znajduje się na odpowiednim poziomie. Praktyka pokazuje, że często na poręczyciela wybiera się kogoś bliskiego – znajomego, kolegę z pracy, sąsiada, przyjaciela, czy członka rodziny. Żyrant musi mieć świadomość, że poręczając komuś kredyt, obniży własną zdolność kredytową, więc sam może mieć kłopoty z zaciągnięciem zobowiązania.

Kredyt z poręczycielem – kiedy warto o nim pomyśleć?

Zatem z punktu widzenia żyranta, poręczenie kredytu ma racjonalne uzasadnienie niemal wyłącznie wtedy, gdy dotyczy ono chociażby kogoś, kogo zna się od lat i komu się ufa – dzieci, rodziców, partnerów życiowych, czy długoletnich wspólników, którym wyłącznie z powodu tych koligacji wyświadcza się przysługę. W końcu na dobrą sprawę poręczyciel nic nie zyskuje, a wręcz może stracić, bo ryzykuje utratą środków i ma niższe szanse na uzyskanie zewnętrznego finansowania.

Czy można unieważnić poręczenie kredytu? Podsumowanie

Teoretycznie istnieje możliwość wycofania się żyranta z poręczenia kredytu. Jednak warunkiem jest, aby dotychczasowa spłata zachodziła rzetelnie, a zgodę musi tutaj udzielić kredytobiorca oraz bank, który w takiej sytuacji musi przedstawić inną formę zabezpieczenia kredytu (na przykład poprzez wyznaczenie nowego żyranta), więc w praktyce jest to dość skomplikowane przedsięwzięcie i zdarza się rzadko.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne