Oprocentowanie kredytu jest jednym z kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę na etapie porównywania ze sobą ofert różnych banków. Wszystko dlatego, że wskazany czynnik w dużej mierze wpływa na całkowity koszt, który kredytobiorca będzie musiał w przyszłości ponieść w związku z zaciągnięciem zobowiązania.
Co to takiego? Jak ustala się jego poziom? Czy we wszystkich bankach obowiązuje identyczna wartość? Sprawdź, ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu! Zrozumienie tego mechanizmu pozwoli podejmować świadome decyzje finansowe i kontrolować własną sytuację materialną.
Czym jest oprocentowanie kredytu?
Oprocentowanie kredytu jest podstawowym kosztem, jaki kredytobiorca ponosi w zamian za możliwość pożyczenia pieniędzy od instytucji finansowej. To wyrażona w procentach wartość (ustalona w skali rocznej), która określa, ile dodatkowych środków należy zapłacić oprócz samego kapitału, czyli wskazuje na wysokość odsetek. Warto wiedzieć, że oprocentowanie kredytów składa się z dwóch elementów: stawki bazowej (najczęściej WIBOR) oraz marży banku.
Dlaczego ustala się oprocentowanie kredytów? Pełni ono kilka ważnych funkcji – generuje przychód z udzielanych kredytów, stanowi swego rodzaju rekompensatę dla kredytodawcy za ryzyko związane z pożyczeniem pieniędzy, jest narzędziem do zarządzania inflacją i polityką monetarną oraz reguluje popyt na kredyty. To najważniejsze role, jakie są przypisywane charakteryzowanemu rozwiązaniu.
Co oznacza maksymalne oprocentowanie kredytu?
Natomiast maksymalne oprocentowanie kredytu jest najwyższym dopuszczalnym poziomem oprocentowania, jaki może być stosowane przez instytucje finansowe przy udzielaniu kredytów. Górny limit odsetek jest ustalany przez obowiązujące przepisy prawa. W Polsce tę kwestię reguluje Kodeks cywilny, a dokładniej art. 359 wskazanego aktu normatywnego:
„§ 2. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych.
§ 2 1. Maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać dwukrotności wysokości odsetek ustawowych (odsetki maksymalne).”
Maksymalne oprocentowanie kredytu – w jakim celu się je stosuje?
Oto główne powody, dla których wprowadza się maksymalne oprocentowanie kredytu:
- ochrona kredytobiorców przed nadmiernym zadłużeniem,
- zapobieganie praktykom lichwiarskim,
- promowanie uczciwej konkurencji pomiędzy instytucjami finansowymi,
- utrzymanie równowagi na rynku kredytowym,
- zagwarantowanie transparentności rynku finansowego w kraju,
- budowanie większego zaufania między klientami a bankami.
Jak obliczyć maksymalne oprocentowanie kredytu?
Żeby prawidłowo obliczyć maksymalne oprocentowanie kredytu należy poznać odpowiedni wzór, a później zastosować go w praktyce. Prezentuje się on następująco:
Maksymalne oprocentowanie kredytu = 2 x (stopa referencyjna NBP + 3,5%)
Pojawia się zatem ważne pytanie – ile wynosi maksymalne oprocentowanie kredytu w 2025 roku? Punkt wyjścia dla dalszych wyliczeń stanowi sprawdzenie najnowszych danych dotyczących stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Aktualnie jest to 5,75%. W związku z tym należy wykonać obliczenia: 2 x (5,75% + 3,5%) = 18,5%. Na takim właśnie poziomie utrzymuje się obecnie maksymalne oprocentowanie kredytu w Polsce.