Historia kredytowa – co to jest i jaki ma wpływ na zaciągnięcie kredytu?

22 maja 2023
Historia kredytowa – co to jest i jaki ma wpływ na zaciągnięcie kredytu?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Historia kredytowa jest kolejnym pojęciem, z którym na pewno spotka się potencjalny kredytobiorca na drodze prowadzącej go do uzyskania oczekiwanego wsparcia finansowego. To jeden z elementów wpływających na to, czy otrzyma się kredyt, czy też zostanie w tej kwestii wydana odmowna decyzja. Jak brzmi definicja historii kredytowej? Gdzie można ją sprawdzić i kiedy warto poczynić takie kroki? Na czym polega budowanie historii kredytowej? Ile trwa ten proces i jakie ma znaczenie w praktyce? Już teraz sprawdź odpowiedzi na te oraz inne pytania, aby poszerzyć swoją wiedzę na ten ważny temat!

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jest pakietem informacji dotyczących poprzednich oraz aktualnych zobowiązań, jakie ma konkretna osoba. To opis współpracy kredytobiorcy z bankami i innymi instytucjami finansowymi. Dane te są gromadzone w specjalnej bazie, czyli Biurze Informacji Kredytowej. W celu sprawdzenia własnej historii kredytowej należy zwrócić się do BIK z wnioskiem o przygotowanie raportu.

Co wpływa negatywnie na historię kredytową?

Na budowanie historii kredytowej niekorzystnie oddziałuje na przykład:

  • nadmierne zadłużenie wynikające z równoczesnego posiadania kilku kredytów,
  • opóźnienia w spłacie rat,
  • przekraczanie limitów obowiązujących na karcie kredytowej.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Budowanie pozytywnej historii kredytowej przejawia się między innymi poprzez zakup towaru w sklepie na raty. Warunkiem koniecznym dla powodzenia całego przedsięwzięcia pozostaje jednak regularna spłata zadłużenia, zgodna z ustaleniami zawartymi w umowie kredytowej. Ponadto wskazane jest także uzyskiwanie i terminowe spłacanie drobnych pożyczek, opiewających na niewielkie kwoty, ale i sprawdzanie na bieżąco swojej historii w BIK. Widać więc, że mądre budowanie historii kredytowej to długotrwały proces, na który składają się liczne, małe kroczki – warto rozpocząć go już od momentu wkroczenia na rynek pracy, ale zawsze trzeba pożyczać pieniądze z głową.

Czy brak historii kredytowej działa na naszą niekorzyść?

Ciekawym zjawiskiem jest również brak historii kredytowej, czyli sytuacja wskazująca na to, że jeszcze nie posiadało się żadnych zadłużeń. Tak zwana „czysta karta” sprawia, że bank ma trudności ze zweryfikowaniem, czy konkretnej osobie można zaufać i czy nie będzie ona miała problemów z systematyczną spłatą rat. Aczkolwiek brak historii kredytowej nie jest definitywną przeszkodą. W takim przypadku zachodzi możliwość uzyskania kredytu (bardzo liczą się tutaj stałe miesięczne dochody na odpowiednim poziomie), jednak jego kwota jest zdecydowanie niższa niż u wiarygodnych kredytobiorców.

Jak ważna jest historia kredytowa? Podsumowanie

Na podstawie zamieszczonych powyżej informacji można stwierdzić, że historia kredytowa stanowi coś na wzór finansowego autoportretu, ponieważ szczegółowo charakteryzuje indywidualne podejście do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Gdy zachodzą przesłanki ku temu, aby określić ją mianem pozytywnej, wzrasta solidność i wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy, podkreślona zostaje też rzetelność płatnicza, przejawiająca się w terminowym, zgodnym z harmonogramem regulowaniu kolejnych rat zadłużenia. Jeśli ocena będzie negatywna uzyskanie kredytu okazuje się utrudnione, a wręcz niemożliwe.

Podsumowując, im lepsza jest historia kredytowa danej osoby, tym wyższa jest jej zdolność kredytowa, co zwiększa prawdopodobieństwo otrzymania pieniędzy z banku na korzystniejszych warunkach. Warto więc zwracać uwagę na perspektywiczne myślenie, uwzględniające świadome oraz konsekwentne budowanie historii kredytowej i pilnowanie się już od momentu złożenia pierwszego w życiu wniosku o kredyt. W przyszłości doceni się wartość takiego podejścia.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne