Dlaczego bank odmawia przyznania kredytu?

26 czerwca 2024
Dlaczego bank odmawia przyznania kredytu?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Odmowa kredytu jest czymś rozczarowującym. Ta przykra informacja niweczy plany osoby, która złożyła w banku wniosek o przyznanie wsparcia finansowego, ponieważ brak tych pieniędzy uniemożliwia terminową realizację wymarzonej inwestycji – na przykład remontu domu, czy zakupu nowego mieszkania.

Jakie mogą być tego przyczyny? Czy otrzymanie negatywnej decyzji kredytowej to zawsze sytuacja bez wyjścia? Jakie kroki należy wtedy podjąć, aby już wkrótce móc się cieszyć z zastrzyku gotówki zaspokajającego aktualne potrzeby materialne? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, aby zminimalizować ryzyko spełnienia się czarnego scenariusza, jakim z całą pewnością jest wizja odrzucenia wniosku o kredyt!

Co oznacza odrzucenie wniosku o kredyt?

Najprościej rzec ujmując, odmowa kredytu to sytuacja, w której bank albo inna instytucja finansowa decyduje się nie przyznać wnioskodawcy kredytu. Jak łatwo się domyślić, taka decyzja może być zaskakująca i frustrująca, zwłaszcza gdy potencjalny kredytobiorca ma nadzieję na uzyskanie finansowania niezbędnego do realizacji ważnych celów życiowych. Odrzucenie wniosku oznacza, że bank nie widzi możliwości bezpiecznego udzielenia kredytu na podstawie dostarczonych informacji i przeprowadzonej analizy.

Odmowa kredytu – najczęstsze powody

Bank może z wielu powodów odrzucić wniosek o udzielenie kredytu (sporo zależy tu także od rodzaju kredytu, o jaki ktoś się ubiega – gotówkowy, hipoteczny, czy konsolidacyjny). Najczęściej przyczyną okazuje się:

  • brak zdolności kredytowej,
  • brak stabilnego zatrudnienia i regularnego źródła dochodu,
  • za wysokie koszty utrzymania,
  • zaległości finansowe oraz opóźnienia w spłacie dotychczasowych zobowiązań,
  • negatywna historia kredytowa lub jej brak,
  • zbyt duża ilość zapytań w BIK (Biurze Informacji Kredytowej),
  • za dużo zaciągniętych kredytów w krótkim czasie,
  • posiadanie produktów pozabankowych (chwilówek),
  • wiek oraz status rodzinny kredytobiorcy,
  • za niski wkład własny,
  • brak zgodny małżonka na wzięcie kredytu,
  • za krótki czas prowadzenia własnej działalności gospodarczej,
  • błędy we wniosku kredytowym lub niedostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów,
  • wygórowane warunki uzyskania kredytu obowiązujące w danym banku.

W wyniku tego, że przypatrując się potencjalnemu kredytobiorcy, instytucje finansowe szczegółowo analizują różne aspekty, widać, że odmowa kredytu może mieć wielorakie podłoże – czasem zaważy o tym jeden kluczowy czynnik, a niekiedy tych powodów znajdzie się ich dużo więcej. Dlatego konkretne uzasadnienie negatywnej decyzji kredytowej w każdym przypadku będzie inne.

Banki i instytucje ustawowo upoważnione do udzielania kredytów, mają przekazać (w formie pisemnej) wyjaśnienie dotyczące dokonanej oceny zdolności kredytowej wnioskującego. Taki obowiązek jest ustalony w art. 70a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Negatywna decyzja kredytowa – co robić w razie odmowy banku?

Odrzucenie wniosku o kredyt może być trudnym doświadczeniem, ale nie oznacza to końca drogi do uzyskania finansowania. Zrozumienie przyczyn odmowy oraz podjęcie odpowiednich działań naprawczych może znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu w przyszłości. Dzięki właściwemu przygotowaniu i planowaniu można skutecznie zarządzać swą sytuacją finansową. Warto mieć świadomość, że poszczególne banki, udzielając kredytów, kierują się nie tylko ogólnymi kryteriami, ale również własnymi procedurami. Dlatego, jeśli w jednym miejscu się nie udało, może się okazać, że inna instytucja finansowa pozytywnie rozpatrzy wniosek.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne