Czym są wakacje kredytowe?

8 lutego 2023
Czym są wakacje kredytowe?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Wakacje kredytowe to temat, który w ostatnim czasie pojawia się w przestrzeni publicznej. Wszystko przez szalejącą inflację, rosnące koszty życia, idące w górę stopy procentowe oraz podwyżki rat kredytowych. Te oraz inne czynniki sprawiają, że kredytobiorcy coraz częściej mają problem z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań, ponieważ przerasta to ich aktualne możliwości finansowe. Wtedy z pomocą przychodzą właśnie tak zwane wakacje kredytowe. Już teraz sprawdź, jak brzmi definicja tego pojęcia oraz dowiedz się kto i w jaki sposób może skorzystać z charakteryzowanego rozwiązania!

Wakacje kredytowe – co oznacza to pojęcie?

Wakacje kredytowe sprowadzają się do bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytu na określony czas, jest to zatem chwilowa ulga dla kredytobiorców. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wakacji kredytowych – ustawowe i pozaustawowe (komercyjne). Tutaj przyjrzymy się nieco bliżej tej pierwszej opcji, która dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.

Dla kogo są wakacje kredytowe? Żeby skorzystać z takiej formy rządowego wsparcia, polegającej na przerwie w spłacie kredytu hipotecznego (przeznaczonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych) zaciągniętego w złotówkach, trzeba spełnić równocześnie dwa warunki. Pierwszy to zawarcie umowy kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 roku oraz zakończenie okresu kredytowania co najmniej po upływie sześciu miesięcy od wskazanej daty.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wnioski o ustawowe wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił finansowania. Można uczynić to już od 29 lipca 2022 roku w formie papierowej lub elektronicznej – w tym pierwszym przypadku istnieje możliwość uczynienia tego osobiście albo wysyłając pocztą, natomiast druga opcja sprowadza się do przesłania wniosku e-mailem lub przez system bankowości internetowej. Następnie bank ma 21 dni na to, aby wrócić z odpowiedzią, a więc potwierdzić otrzymanie wniosku o wakacje kredytowe oraz określić wysokość opłat z tytułu ubezpieczenia umowy.

Wakacje kredytowe sprawiają, że kredytobiorca nie musi spłacać zaciągniętego zobowiązania łącznie przez 8 miesięcy w 2022 i 2023 roku (dokładniej – po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 roku oraz po jednym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku).

Czy warto zdecydować się na wakacje kredytowe? Podsumowanie

Wakacje kredytowe oferowane przez rząd w ramach działań antyinflacyjnych – brać, czy nie? Czy podjęcie takiej decyzji jest opłacalne? Czy spłata kredytu przez kredytobiorcę rzeczywiście jest wtedy łatwiejsza? Okazuje się, że korzystając z tej opcji, można zyskać naprawdę wiele. Do najważniejszych mocnych stron zalicza się zwykle przynajmniej częściowe odciążenie domowego budżetu oraz wygenerowanie sporych oszczędności. To także istotna pomoc w przetrwaniu obecnego kryzysu, zachowaniu płynności finansowej oraz uporaniu się z regularną, zgodną z ustalonym harmonogramem spłatą kredytu, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że wakacje kredytowe to jedynie tymczasowa przerwa w spłacie kolejnych rat, a nie całkowite umorzenie kredytu.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne