Czym jest poduszka finansowa i jak zacząć ją budować, aby czuć finansowy komfort?

4 listopada 2023
Czym jest poduszka finansowa i jak zacząć ją budować, aby czuć finansowy komfort?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Poduszka finansowa to pojęcie, o którym często słyszy się w kontekście racjonalnego zarządzania budżetem osobistym. Dlaczego w obecnych czasach posiadanie oszczędności jest aż tak ważne? Co można zrobić już teraz, żeby przygotować się na nadejście sytuacji kryzysowej? Ile powinno wynosić takie zabezpieczenie domowego budżetu? Przekonaj się, jak dużą pomocą okaże się wtedy finansowa poduszka bezpieczeństwa!

Poduszka finansowa – definicja. Kto powinien ją mieć?

Finansowa poduszka bezpieczeństwa, inaczej określana również jako fundusz awaryjny, to oszczędności, które są zabezpieczeniem finansowym, przydającym się w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Można stwierdzić, że jest to tak zwane „miękkie lądowanie” w kryzysowym momencie. Głównym celem poduszki finansowej jest zapewnienie stabilności w razie nagłego pogorszenia się sytuacji materialnej danej osoby lub całej rodziny, wynikającego na przykład z utraty podstawowego źródła dochodu. Pojawia się zatem pytanie: kto powinien posiadać finansową poduszkę bezpieczeństwa? Odpowiedź jest prosta – każdy.

Jak zgromadzić poduszkę finansową? Poznaj etapy jej budowania!

W zakresie budowania finansowej poduszki bezpieczeństwa dla gospodarstwa domowego liczy się przede wszystkim cierpliwość, samodyscyplina oraz konsekwencja w działaniu. To rozłożony w czasie proces – zadanie, które może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jak krok po kroku gromadzić pieniądze? Podstawę stanowi postawienie sobie konkretnego celu i umiejętne zarządzanie domowym budżetem, ukierunkowane na jego osiągnięcie. Warto regularnie (na przykład raz w miesiącu) odkładać ustaloną wcześniej kwotę. Niewskazane jest wydawanie pieniędzy pod wpływem emocji. Zamiast tego koniecznością okazuje się oszczędzanie, rezygnowanie z zakupu zbędnych dóbr, poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu, kontrolowanie i świadome kształtowanie wydatków oraz spłata posiadanych długów. Pieniądze tworzące poduszkę finansową najlepiej trzymać na koncie oszczędnościowym.

Ile powinna wynosić finansowa poduszka bezpieczeństwa?

Optymalny rozmiar poduszki finansowej dla każdego może znaczyć coś zupełnie innego. Ile należy zaoszczędzić? Trudno podać tutaj konkretne kwoty, ponieważ wiele zależy od czynników takich, jak: poziom zarobków, sytuacja rodzinna, comiesięczne wydatki, czy indywidualne potrzeby. Średnio wskazuje się, że minimalna wartość finansowej poduszki bezpieczeństwa to trzykrotność miesięcznych kosztów życia. Choć oczywiście, im więcej pieniędzy odłoży się na tak zwaną „czarną godzinę”, tym lepiej.

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Już teraz wiesz, czym jest poduszka finansowa, nazywana również funduszem awaryjnym lub rezerwą finansową. A jakie korzyści wynikają z faktu posiadania oszczędności? Najczęściej wskazuje się, że jest to: poczucie bezpieczeństwa, niezależność, swoboda działania i elastyczność w podejmowaniu decyzji, możliwość inwestowania, unikanie długów, szansa na przetrwanie tymczasowych kryzysów, komfort psychiczny, czyli po prostu – spokojne życie w trudnych czasach, bez ciągłego myślenia o pieniądzach. Jednoznacznie widać więc, że opłaca się zgromadzić budżet na nieprzewidziane wydatki. Dlatego pomyśl o przyszłości i jak najszybciej zacznij budować własną finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne