Czy parabank dla zadłużonych to dobry pomysł?

8 lipca 2024
Czy parabank dla zadłużonych to dobry pomysł?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej? Bank odrzucił Twój wniosek o kredyt? Nie wiesz, jak wyjść z pętli zadłużenia i spłacić zaciągnięte zobowiązania? Szukając sposobów na uporanie się z długami, Twoją uwagę przyciągnęła oferta parabanków? Stop, musisz się na chwilę zatrzymać! Wizja szybkiego oraz bezproblemowego uzyskania zastrzyku gotówki, jaką gwarantują tego typu instytucje pozabankowe, jest naprawdę kusząca, jednak w tym przypadku warto mieć się na baczności. Parabanki – zagrożenia, jakie niekiedy się z nimi wiążą to temat, któremu musisz przyjrzeć się nieco bliżej, zanim podejmiesz ostateczną decyzję w tym zakresie. Sprawdź pakiet najważniejszych informacji, aby nie wpakować się w jeszcze większe kłopoty.

Czy pożyczka w parabanku jest bezpieczna?

Parabanki (stacjonarne lub online), oferujące pożyczki bez zbędnych formalności i szczegółowego sprawdzania historii kredytowej, często sprawiają wrażenie ostatniej deski ratunku dla osób będących w trudnej sytuacji finansowej. Trzeba jednak wiedzieć, że korzystanie z usług świadczonych przez te instytucje, które niekiedy działają wręcz na granicy praca, wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że ekspresowa pożyczka uzyskana w parabanku zawsze jest bezpieczna, bowiem wiele zależy od wiarygodności danej instytucji o takim charakterze.

Jakie zagrożenia niosą parabanki?

Wątpliwości co do sposobu funkcjonowania parabanków, a więc podmiotów niebędących bankami, lecz działających na polskim rynku finansowym, są w pełni uzasadnione. Co może grozić z ich strony osobom, które po prostu nie radzą sobie z terminową spłatą rat i na oślep poszukują pieniędzy, żeby uregulować swoje dotychczasowe zobowiązania?

Do potencjalnych zagrożeń zalicza się:

  • niepodleganie prawu bankowemu,
  • brak ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego,
  • wysokie koszty (wynikające z ukrytych opłat i prowizji),
  • skomplikowane zapisy umowne,
  • krótki termin spłaty,
  • ryzyko wyłudzenia danych osobowych i kradzieży tożsamości.

Czy warto korzystać z usług parabanków? Podsumowanie

Wiele osób, które z jakichś powodów wpadły w spiralę długów, zastanawia się, czy skorzystanie z wręcz natychmiastowej pomocy oferowanej przez parabanki to realna szansa na rozwiązanie problemów finansowych, czy też pułapka bez wyjścia. Świadomość potencjalnych zagrożeń, jakie czyhają ze strony tych instytucji pozabankowych, stanowi w takich okolicznościach klucz do sukcesu. Czy warto zaufać parabankom? A może lepiej trzymać się od nich z daleka? Każdy powinien we własnym zakresie odpowiedzieć sobie na te pytania. Jeśli w danym momencie potrzebujesz szybkiej pożyczki, dokładnie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje i zapoznaj się z konsekwencjami dokonanego wyboru, a w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z profesjonalnym doradcą finansowym, który bazując na wiedzy i doświadczeniu wskaże Ci najkorzystniejsze rozwiązanie.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne