Czy nadpłata kredytu się opłaca?

2 maja 2024
Czy nadpłata kredytu się opłaca?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Wiele kredytów to długoterminowe zobowiązania. Dlatego w trakcie okresu kredytowania, który niekiedy trwa kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat, sytuacja finansowa kredytobiorcy może ulec zmianie. Jeśli dojdzie do jej poprawy (na przykład w wyniku zwiększenia zarobków) i zgromadzenia oszczędności, zachodzi możliwość nadpłaty kredytu. Co warto wiedzieć na ten temat? Prezentujemy pakiet najważniejszych informacji – zapraszamy do lektury nowego wpisu na naszym blogu!

Co to jest nadpłata kredytu?

Zgodnie z definicją nadpłata kredytu polega na tym, że przekazuje się dodatkową kwotę, która nie jest przewidziana przez ustalony na początku harmonogram spłaty stanowiący kluczowy element umowy kredytowej. Kredytobiorca może sam zadecydować, w jakim momencie to zrobi oraz ile więcej pieniędzy wpłaci do banku w danym miesiącu. Co do zasady występują dwa wyjścia – pierwsze zakłada regularne nadpłacanie comiesięcznych rat niewielkimi kwotami, natomiast drugie sprowadza się do jednorazowej wpłaty nieco większej, nadprogramowej sumy. Praktyka pokazuje, że największe znaczenie ma nadpłata kredytu przekraczająca wysokość pojedynczej raty. Równocześnie trzeba mieć świadomość, że w niektórych bankach za nadpłatę dokonaną na początkowym etapie spłaty kredytu płaci się prowizję. W celu uniknięcia przykrej niespodzianki warto więc sprawdzić, jak wygląda to w instytucji finansowej, w której zaciągnęło się zobowiązanie, aby nie ponieść straty, tylko jak najwięcej zyskać.

Jak działa nadpłata kredytu?

Kredytobiorca, który chce dokonać nadpłaty kredytu, w większości przypadków może zrobić to osobiście w siedzibie banku albo korzystając z wygodnej w obsłudze bankowości elektronicznej. Jeśli chodzi o konkretne czynności, jakie trzeba wykonać, warto zweryfikować, co mówią o tym zapisy podpisanej umowy kredytowej oraz zasady obowiązujące w konkretnej instytucji finansowej. Najczęściej wszystko sprowadza się do złożenia specjalnej dyspozycji nadpłaty kredytu i sposobu jej rozliczenia oraz przelania określonej kwoty na wskazany rachunek bankowy. Na tej podstawie dochodzi do aktualizacji dotychczasowego harmonogramu spłaty, ponieważ zmniejszy się saldo zadłużenia.

Czy warto korzystać z możliwości nadpłaty kredytu? Podsumowanie

Już teraz wiesz, kiedy i jak nadpłacić kredyt. Jednak najprawdopodobniej w Twojej głowie pojawiło się ważne pytanie, które brzmi: jakie korzyści mogą wyniknąć z wykonania takiego kroku? Spieszymy z odpowiedzią, aby pokazać, że w wielu sytuacjach okazuje się to mądrym posunięciem! Najważniejsze skutki nadpłaty kredytu to przede wszystkim: obniżenie wysokości comiesięcznych rat oraz skrócenie okresu kredytowania, a więc szybsze uwolnienie się od zadłużenia, dzięki czemu zyskuje się elastyczność finansową i przestrzeń do oszczędzania albo inwestowania. Widzisz więc, że to przykład rozwiązania, które może pozytywnie wpłynąć na stan Twojego portfela – jeśli tylko dysponujesz nadmiarem gotówki i masz poduszkę bezpieczeństwa, przekonaj się o tym w praktyce!

Czytaj dalej:

Kredyt hipoteczny a zła historia w BIK – czy to możliwe?

Porady kredytowe

Kredyt hipoteczny a zła historia w BIK – czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny to jedno z najdłuższych zobowiązań, na jaki można się zdecydować. 20-30 lat to wcale nie mało i siłą rzeczy wiąże się ono z ryzykiem dla kredytobiorcy, jak i instytucji udzielającej kredytu. Banki muszą zatem zapewnić sobie najwyższe bezpieczeństwo i zweryfikować zdolności płatnicze swojego klienta. Czy zły BIK wpływa na kredyt hipoteczny? Z jaką […]
18 marca 2025
Czytaj więcej
Kto może wziąć wspólny kredyt gotówkowy?

Porady kredytowe

Kto może wziąć wspólny kredyt gotówkowy?

Niekiedy zdarza się, że pojawiające się potrzeby przewyższają nasze aktualne możliwości finansowe. Znalazłeś się w takiej sytuacji i potrzebujesz pieniędzy na realizację swoich celów? Skorzystaj z kredytu gotówkowego. Pamiętaj, że nie musisz starać się o niego w pojedynkę – zachodzi możliwość, aby zrobić to razem ze współkredytobiorcą. Jak ubiegać się o kredyt na dwie osoby? […]
10 marca 2025
Czytaj więcej
Kredyt hipoteczny dla singla – czy mam szansę?

Porady kredytowe

Kredyt hipoteczny dla singla – czy mam szansę?

Zakup własnego domu lub mieszkania to marzenie wielu osób, bez względu na ich stan cywilny. Dla singla taka decyzja stanowi nie tylko krok ku niezależności, ale także poważne wyzwanie finansowe. Powszechnie uważa się, że osoby samotne mają mniejsze szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego, ponieważ ich zdolność kredytowa jest oceniana bardziej rygorystycznie, niż ma to miejsce […]
3 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne