Czy można dostać kredyt bez historii kredytowej?

11 grudnia 2024
Czy można dostać kredyt bez historii kredytowej?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Historia kredytowa jest ważnym z punktu widzenia banku zestawem informacji o potencjalnym kredytobiorcy. Co jednak w przypadku, gdy ktoś nie korzystał jeszcze z żadnych produktów kredytowych i dopiero teraz chce się ubiegać o swój pierwszy kredyt? Jakie konsekwencje rodzi brak historii kredytowej? Czy okazuje się to przeszkodą, która przekreśla szanse na otrzymanie finansowania? Sprawdź odpowiedzi na te pytania!

Historia kredytowa – jakie ma znaczenie przy zaciąganiu kredytu?

Mianem historii kredytowej określa się zgromadzony w BIK pakiet danych o wcześniejszych oraz aktualnych zadłużeniach (np. rodzaju i wysokości zaciągniętych zobowiązań, czy terminowości spłat). Ta szczegółowa dokumentacja stanowi cenne źródło wiedzy, ponieważ pozwala instytucjom finansowym zweryfikować, czy dana osoba jest godna zaufania oraz pomaga oszacować ryzyko, jakie wiąże się z przyznaniem jej kredytu. Z perspektywy kogoś, komu zależy na uzyskaniu dodatkowego zastrzyku gotówki, dobra historia kredytowa niesie za sobą wiele korzyści, chociażby takie jak: wzrost wiarygodności w oczach banku, czy zyskanie przewagi podczas negocjowania warunków kredytowania.

Jak uzyskać pierwszy kredyt bez historii kredytowej?

Brak historii kredytowej nie jest elementem, który już na starcie dyskwalifikuje osobę starającą się o pierwszy kredyt. Wszystko dlatego, że banki biorą pod uwagę również bieżącą zdolność kredytową, na którą składają się chociażby takie kryteria, jak: dochody (ich wysokość, źródło oraz regularność wpływów), rodzaj i forma zatrudnienia oraz staż zawodowy, suma innych zobowiązań, wielkość comiesięcznych wydatków, czy stan cywilny i wiek kredytobiorcy.

Jakie są ograniczenia kredytów bez historii kredytowej?

Na ogół, po spełnieniu szeregu innych warunków, można więc otrzymać pozytywną decyzję w sprawie kredytu bez historii kredytowej. Aczkolwiek trzeba wtedy liczyć się między innymi z uzyskaniem trochę gorszych warunków finansowania (w takich okolicznościach często kwota kredytu jest nieco niższa, natomiast oprocentowanie wyższe lub pojawiają się dodatkowe opłaty). Niekiedy wyznaczony zostaje również krótszy okres spłaty zaciągniętego zobowiązania. Niektóre banki wymagają też dodatkowych zabezpieczeń.

Gdzie dostanę kredyt bez historii kredytowej?

Należy zaznaczyć, że nie istnieje oficjalna lista podmiotów, które nie udzielają kredytów bez historii kredytowej w BIK. Potencjalny kredytobiorca może zatem zapoznać się z ofertami różnych banków oraz dokładnie przeanalizować i porównać ze sobą dostępne opcje, aby zadecydować, gdzie złoży wniosek. Wiele osób zamierzających ubiegać się o swój pierwszy kredyt, robi to w miejscu, w którym mają założone konto osobiste, ponieważ znają już daną instytucję finansową i takie rozwiązanie po prostu jest dla nich wygodne.

Brak historii kredytowej – czy są szanse na kredyt? Podsumowanie

Widać więc, że kredyt bez historii kredytowej jest możliwy, ponieważ nie jest to jedyny element sprawdzany przez bank, tylko jeden z wielu. Choć oczywiście trzeba podkreślić, że w takich okolicznościach instytucji finansowej trudniej ocenić, jak ktoś podchodzi do uiszczania comiesięcznych rat – czy potrafi odpowiedzialnie zarządzać budżetem i trzyma się ustalonego na początku harmonogramu, czy też ma skłonność do opóźnień w spłacie kredytu. Z drugiej strony wydaje się, że lepszy jest brak historii kredytowej, czyli swego rodzaju „czysta karta” w BIK, niż udokumentowane zaległości, świadczące o nierzetelności dłużnika.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne