Co to jest umowa kredytowa? Definicja i cechy umowy o kredyt

21 września 2023
Co to jest umowa kredytowa? Definicja i cechy umowy o kredyt
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

W zależności od rodzaju kredytu umowy mogą się między sobą różnić detalami, a więc pojedynczymi zapisami wskazującymi, czy chodzi o kredyt gotówkowy, czy hipoteczny, jednak ogólny wzór umowy kredytowej jest podobny, ponieważ bazuje na przewidzianych przez prawo obligatoryjnych elementach. Dlaczego tak ważne jest zrozumienie wszystkich zamieszczonych w niej punktów? Na co zwrócić uwagę, analizując ten dokument, aby w przyszłości uniknąć przykrych konsekwencji? Do czego zobowiązuje jego podpisanie? Umowa kredytu – definicja, treść, forma, prawa i obowiązki każdej ze stron oraz inne kluczowe informacje. Sprawdź, o czym powinien wiedzieć każdy potencjalny kredytobiorca!

Umowa kredytu – definicja pojęcia

Umowa kredytowa – definicja tego pojęcia jest umieszczona w Ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe. Na mocy takiej umowy bank oddaje do dyspozycji kredytobiorcy określoną kwotę środków pieniężnych. Następuje to na ustalony cel oraz na czas wyznaczony w tym dokumencie. W wyniku podpisania umowy o kredyt kredytobiorca zobowiązuje się do: korzystania z otrzymanych pieniędzy na ustalonych warunkach, terminowego zwrotu pożyczonej kwoty wraz z odsetkami oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Jakie elementy zawiera umowa kredytowa?

Artykuł 69 przytoczonego wcześniej aktu prawnego wskazuje, że umowa o kredyt powinna być zawarta na piśmie dla celów dowodowych. Wśród szczegółowych informacji, które ma zawierać ten dokument, znajdują się między innymi kwestie takie, jak: oznaczenie stron umowy, kwota i waluta kredytu, cel, na który został udzielony kredyt, zasady i termin spłaty zobowiązania, wysokość oprocentowania, sposób zabezpieczenia spłaty, zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu, terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych, wysokość prowizji (jeśli umowa ją przewiduje), a także warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy. Zainteresowane osoby mogą sprawdzić na stronie internetowej dowolnego banku przykładowy wzór umowy kredytowej, w którym znajdują się wszystkie te obowiązkowe elementy.

Umowa o kredyt – podstawowe informacje

Przed podpisaniem umowy kredytowej należy ją przeczytać ze zrozumieniem, żeby mieć świadomość, jakie może ona przynieść skutki. Trzeba dokładnie, punkt po punkcie prześledzić jej treść. To nic innego jak wyraz odpowiedzialności kredytobiorcy. Choć wzory umowy kredytowej pokazują, że często jest to dość obszerny, co najmniej kilkunastostronicowy dokument, pośpiech nie jest wskazany – niezbędne jest wygospodarowanie wymaganej ilości czasu na dogłębne zapoznanie się z nim.

Warto podejść do tego zadania na spokojnie, aby później nie żałować, że działało się w emocjach i podjęło się nieprzemyślaną decyzję. Jeśli na tym etapie pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, trzeba skorzystać ze wsparcia profesjonalisty, który udzieli rzetelnej odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania. W efekcie będzie można czerpać z takich korzyści jak: uniknięcie nieporozumień i niespodzianek w przyszłości (na przykład w postaci ukrytych kosztów), możliwość wynegocjowania z bankiem lepszych warunków, czy zapobieganie problemom prawno-finansowym. Widać więc, że przeanalizowanie umowy o kredyt to najważniejszy i najprostszy sposób, żeby zadbać o swój własny interes oraz zabezpieczyć się pod kątem finansowym.

Czytaj dalej:

Co to jest kredyt gotówkowy i jak działa?

Porady kredytowe

Co to jest kredyt gotówkowy i jak działa?

Kredyt gotówkowy to jedna z najpopularniejszych form pożyczania pieniędzy od instytucji finansowych. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania? Jakie są wady i zalety wskazanego rozwiązania? Na co zwracać uwagę, zanim w konkretnym banku złoży się wniosek o kredyt gotówkowy? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat! Kredyt gotówkowy – definicja Kredyt gotówkowy […]
13 czerwca 2025
Czytaj więcej
Opóźnienia w spłacie kredytu – jakie są konsekwencje?

Porady kredytowe

Opóźnienia w spłacie kredytu – jakie są konsekwencje?

Wiele osób zastanawiających się nad zobowiązaniami kredytowymi – czy to na zakup mieszkania, rozkręcenia własnego biznesu, czy też w innym wybranym przez siebie celu, obawia się konsekwencji, jakie mogą wiązać się z nieterminową spłatą raty, popadnięciem w chwilowe lub długotrwałe trudności finansowe, skutkujące problemami z uregulowaniem powziętego długu. Czy jednak faktycznie jest się czego bać? […]
6 czerwca 2025
Czytaj więcej
Jak osiągnąć bezpieczeństwo finansowe?

Porady kredytowe

Jak osiągnąć bezpieczeństwo finansowe?

Osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego jest celem, do którego dąży wiele osób, jednak ta droga bywa często pełna różnorodnych wyzwań. Współcześnie, gdy sytuacja gospodarcza potrafi zmieniać się w mgnieniu oka, umiejętność skutecznego zarządzania pieniędzmi staje się kluczowa. To nie tylko kwestia unikania długów czy gromadzenia oszczędności na czarną godzinę, ale przede wszystkim konieczność budowania solidnych fundamentów, które […]
30 maja 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne