Co to jest transza kredytu?

6 grudnia 2023
Co to jest transza kredytu?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Wypłata kredytu nie zawsze jest realizowana jednorazowo. Niekiedy kwota przyznanych środków pieniężnych zostaje podzielona, a następnie jest wypłacana w częściach. Taka sytuacja zachodzi między innymi w przypadku kredytu hipotecznego w transzach. Kiedy jeszcze stosuje się to rozwiązanie? Czym jest harmonogram wypłaty transz? Zapoznaj się z zamieszczonymi poniżej informacjami, aby poszerzyć swoją wiedzę na ten temat!

Transza kredytu – definicja

Transza kredytu to część zaciągniętego zobowiązania, jaką bank stopniowo wypłaca klientowi. Takie rozwiązanie uznaje się za przeciwieństwo trybu, w którym z góry przekazywana jest całość kapitału kredytowego. Cykliczne przelewanie środków na konto kredytobiorcy ma odbywać się według ustalonego harmonogramu wypłaty transz, stanowiącego załącznik do zawartej umowy kredytowej. W tym dokumencie szczegółowo są określone kwoty i terminy oraz warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać następną transzę.

Jakie kredyty wypłacane są w transzach?

Najczęściej w transzach, czyli partiami wypłacany jest kredyt budowlano-hipoteczny, a więc ten przeznaczony na sfinansowanie budowy domu. W takich przypadkach bank wypłaca kolejną część zobowiązania po sprawdzeniu postępu wykonywanych prac budowlanych. Również kredyt studencki jest wypłacany w comiesięcznych transzach (maksymalnie sześćdziesięciu dla studentów i czterdziestu dla doktorantów: po dziesięć w każdym roku akademickim, czyli od października do lipca). O ich wysokości decyduje kredytobiorca, może to być 400, 600, 800 albo 1000 złotych miesięcznie. Istnieje możliwość, aby w dowolnym momencie trwania umowy kredytowej zmienić wysokość miesięcznej transzy – w tym celu wystarczy złożyć wniosek.

Wady i zalety kredytów hipotecznych wypłacanych w transzach – poznaj je!

Dla kredytobiorcy swego rodzaju mankamentem hipotecznego kredytu wypłacanego w transzach może być konieczność prowadzenia na bieżąco dokumentacji (m.in. gromadzenie faktur za zakup materiałów albo wykonywanie zdjęć postępów na placu budowy). Ma ona potwierdzać, czy prace budowlane lub remontowo-wykończeniowe przewidywane dla danego etapu zostały zrealizowane zgodnie z kosztorysem i możliwe jest przejście do kolejnej fazy projektu. Niewywiązanie się z tego obowiązku, czyli nierozliczenie poprzedniej transzy, może być podstawą do wstrzymania dalszego finansowania.

Natomiast atutem opisywanej opcji, ważnym z perspektywy banku, jest ograniczenie ewentualnego ryzyka oraz uzyskanie swego rodzaju zabezpieczenia przed tym, że przekazane środki pieniężne zostaną wykorzystane na inny cel. Z kolei kredytobiorca może elastycznie zarządzać posiadanym budżetem i krok po kroku realizować nawet skomplikowane inwestycję, zachowując przy tym płynność finansową.

Kredyt wypłacany w transzach – podsumowanie

Planujesz budowę wymarzonego domu? A może chcesz rozpocząć studia? Jeśli w jednym albo drugim przypadku nie dysponujesz odpowiednim budżetem i będziesz ubiegać się o kredyt (odpowiednio: hipoteczny lub studencki), najprawdopodobniej zostanie on wypłacony w transzach. Dzięki temu w praktyce przekonasz się, jak przebiega etapowe przekazanie kredytobiorcy środków pieniężnych, jakie pożyczył od banku.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne