Aneks do umowy kredytowej – co może się zmienić?

28 marca 2024
Aneks do umowy kredytowej – co może się zmienić?
Łukasz Wróbel
Doradca finansowy
Moja przygoda z finansami zaczęła się od pracy w instytucji finansowej, gdzie przez ponad 10 lat zdobywałem doświadczenie na różnych stanowiskach, aż do zarządzania zespołem doradców klienta. Po latach postanowiłem wykorzystać zdobytą wiedzę, zakładając własną działalność, która z czasem stała się marką spełniającą zawodowe marzenia. Wierzę, że każdy problem finansowy ma rozwiązanie, a moją misją jest kompleksowa pomoc klientom, niezależnie od skomplikowania sytuacji. Praca to dla mnie nie tylko wyzwanie, ale także satysfakcja z realizacji wspólnych celów.

Czasami zdarza się, że niezbędne jest wprowadzenie zmian do podpisanej umowy kredytowej. Trzeba jednak dopełnić wtedy odpowiednich formalności, zatem wiąże się to z koniecznością sporządzenia aneksu. Co to takiego? Jaka powinna być jego treść? Czy istnieje jakiś z góry narzucony wzór aneksu do umowy kredytowej? Przedstawiamy odpowiedzi na te oraz inne pytania. Sprawdź, co każdy kredytobiorca powinien wiedzieć na ten temat!

Czym jest aneks zmieniający umowę kredytową?

Aneks do umowy kredytowej to rodzaj dokumentu formalno-prawnego, w którym instytucja udzielająca kredytu oraz kredytobiorca wyrażają zgodę na zmianę lub uzupełnienie określonych warunków ustalonych w treści pierwotnej umowy. Takie działanie może wynikać z inicjatywy zarówno jednej, jak i drugiej strony. Zmiana umowy kredytu i stworzenie aneksu do niej ma najczęściej miejsce w przypadku kredytów hipotecznych, które wyróżniają się bardzo długim okresem kredytowania – w końcu przez te 25-30 lat, podczas których następuje ich spłata, może się naprawdę wiele zmienić (między innymi w zakresie sytuacji gospodarczej naszego kraju). Trzeba jednoznacznie podkreślić, że aneks nie powinien być traktowany jako całkiem nowa umowa, jest bowiem dodatkiem do niej.

Jakich zmian może dotyczyć aneks umowy kredytu?

Istnieje możliwość, żeby aneks zmieniający umowę kredytową dotyczył chociażby: wydłużenia okresu kredytowania, zamiany oprocentowania kredytu ze zmiennego na stałe, zwiększenia lub zmniejszenia kwoty kredytu, zmiany waluty, wcześniejszej spłaty zobowiązania, zmiany systemu spłaty rat, modyfikacji w harmonogramie spłaty, zmiany danych osobowych kredytobiorcy (w tym jego miejsca zamieszkania i zameldowania oraz miejsca pracy), czy zmiany dotychczasowego sposobu zabezpieczenia spłaty kredytu.

Katalog elementów, jakich może dotyczyć zmiana umowy kredytu, nie jest zamknięty (podano wyłącznie kilka najczęściej spotykanych przykładów), tylko stanowi otwartą kwestię, wszystko zależy więc od konkretnych okoliczności. Jednocześnie pokazuje to, że nie istnieje gotowy wzór aneksu do umowy kredytowej, który zawsze obowiązuje, ponieważ ostateczna treść charakteryzowanego dokumentu zależy od różnych czynników.

Kiedy należy podpisać aneks umowy kredytu? Podsumowanie

W celu zainicjowania związanej z tym procedury niezbędne jest złożenie wniosku w banku, w którym zaciągnęło się swój kredyt i uargumentowanie w nim, jakie modyfikacje chce się wprowadzić. Zatem najpierw starannie uzupełnia się odpowiedni formularz (najczęściej jest on zamieszczony na oficjalnej stronie internetowej danego podmiotu), a potem trzeba czekać na odpowiedź. Jeśli wszystko pójdzie po Twojej myśli, dojdzie do podpisania aneksu do umowy kredytowej. Równocześnie należy mieć na uwadze, że zwykle wiąże się to z koniecznością poniesienia nadprogramowych kosztów (zwykle trzeba zapłacić od 100 złotych do 400 złotych).

Już teraz wiesz, kiedy może nastąpić zmiana umowy kredytu i z jakimi formalnościami się to wiąże. Zapamiętaj te informacje, zwłaszcza jeśli masz kredyt albo w najbliższym czasie zamierzasz go zaciągnąć. Dzięki temu będziesz dysponować wiedzą, która przyda Ci się do świadomego zadecydowania, czy aneks zmieniający umowę kredytową jest dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem.

Czytaj dalej:

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Porady kredytowe

Umowa zlecenie a kredyt hipoteczny

Popularność umów cywilno-prawnych wzrasta, zwłaszcza wśród młodych studentów, którym zależy na większych wpływach na konto. Jednak co jeśli zamarzy nam się zakup posiadłości, działki lub innych obiektów wymagających od nas większych nakładów finansowych? Kredyt hipoteczny a umowa zlecenie to temat często powielany wśród młodych dorosłych, którzy zastanawiają się, czy wzięcie takiego zobowiązania jest w ogóle […]
15 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Porady kredytowe

Zwiększenie kwoty kredytu hipotecznego – czy jest możliwe?

Wzięcie kredytu hipotecznego to krok milowy w życiu, ponieważ jest przykładem zobowiązania zaciąganego na długi czas i przyznawanego na stosunkowo dużą kwotę. Nierzadko jednak rzeczywistość weryfikuje zdefiniowane na początku plany finansowe, przez co okazuje się, że może zabraknąć środków pieniężnych na realizację wyznaczonych celów.
11 kwietnia 2025
Czytaj więcej
Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Porady kredytowe

Karencja w spłacie kredytu – czym jest?

Zaciągnięcie kredytu to zobowiązanie, które może trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, ale istnieje ryzyko, że w tym czasie sytuacja życiowa kredytobiorcy ulegnie zmianie, pojawią się na przykład trudności finansowe, co prawdopodobnie wpłynie na zdolność do terminowego, zgodnego z ustalonym harmonogramem regulowania rat.
28 marca 2025
Czytaj więcej

Zaufaj ekspertom z wieloletnim 
doświadczeniem!

Sprawdź ofertę

Skontakuj się z nami!

Wypełnij formularz, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

    Twoje dane są bezpieczne