Jak poprawić ocenę w BIK?

Wydanie decyzji kredytowej przez bank jest poprzedzone między innymi zweryfikowaniem, jaki scoring BIK ma osoba ubiegająca się o uzyskanie wsparcia finansowego. Dokonuje się tego poprzez wszechstronną analizę danych zawartych w raporcie otrzymanym w Biurze Informacji Kredytowej. Zależność jest tutaj prosta – im więcej punktów, tym lepiej. Pojawia się zatem pytanie: czy można coś zrobić, gdy z jakiegoś powodu scoring jest za mały? Okazuje się, że istnieje taka możliwość. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Już teraz sprawdź, jak poprawić swoją ocenę punktową w BIK i zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu!

Co wpływa pozytywnie na ocenę w BIK?

W celu poprawy BIK warto najpierw dowiedzieć się, od czego zależy dobra ocena punktowa w Biurze Informacji Kredytowej. Pierwsza zasada, której bezwzględnie trzeba przestrzegać, to terminowe regulowanie należności, a więc spłata comiesięcznych rat zgodnie z ustalonym harmonogramem, ponieważ opóźnienia działają na niekorzyść potencjalnego kredytobiorcy. Druga zasada mówi, że nie można w tym samym czasie wnioskować w różnych bankach o kredyt. Trzecia zasada wskazuje, że nie powinno się osiągać, a tym bardziej przekraczać limitu karty kredytowej, wskazane jest zatem korzystanie z niej w sposób rozsądny, aby uniknąć debetów. Ponadto warto budować swoją historię kredytową poprzez korzystanie z zakupów na raty 0%, a w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia zdecydować się na konsolidację zobowiązań.

Kiedy warto poprawić ocenę punktową BIK?

Poprawa BIK może okazać się potrzebna w co najmniej kilku przypadkach. Przede wszystkim jest ona niezbędna, gdy ktoś w najbliższym czasie zamierza ubiegać się w banku o kredyt, co oczywiście będzie wiązało się ze szczegółową analizą jego aktualnej sytuacji finansowej. Dlatego też wykonanie takiego kroku uznaje się za obowiązkowy ruch dla wszystkich potencjalnych kredytobiorców. Mając tego typu plany, warto z wyprzedzeniem zatroszczyć się o swoją ocenę punktową w Biurze Informacji Kredytowej, aby w momencie składania wniosku o udzielenie kredytu była ona jak najwyższa. Wtedy też zyska się ważną kartę przetargową podczas prowadzenia z instytucją finansową negocjacji dotyczących chociażby oprocentowania, rodzaju i wysokości rat, czy kwoty kredytu. Chcesz założyć własną firmę? Zdajesz sobie sprawę z tego, że podjęcie działalności gospodarczej będzie wiązało się z koniecznością znalezienia dodatkowego źródła finansowania? Kredyt na start to dobry pomysł, jednak musisz mieć świadomość, że w jego uzyskaniu pomoże właśnie jak najwyższa ocena punktowa w BIK.

Czy da się szybko podnieść scoring BIK? Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, jak długo zajmuje poprawa BIK. Na pytanie dotyczące czasu trwania tego procesu nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, w jakiej znajduje się konkretna osoba. Jeśli dany przypadek jest skomplikowany, okres wdrażania działań ukierunkowanych na zdobycie większej liczby punktów BIK może się wydłużyć. Jednocześnie należy pamiętać, że bez względu na okoliczności, zawsze wskazana jest determinacja, konsekwencja w działaniu oraz uzbrojenie się w cierpliwość w oczekiwaniu na osiągnięcie pożądanych rezultatów i wzmocnienie swojej wiarygodności kredytowej w oczach banku.