Czym jest RRSO i co mówi o koszcie kredytu?

RRSO to skrót odnoszący się do wyrażenia, z którym spotkała się każda osoba biorąca kredyt. Wszystko przez to, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania ma za zadanie ułatwić kredytobiorcy obiektywne porównanie dostępnych ofert oraz wybranie pośród nich tej najkorzystniejszej. Jak w praktyce działa wskazany parametr? Jak interpretować jego wysokość? Kiedy można stwierdzić, że RRSO jest dobre? Od czego zależy rzeczywista roczna stopa oprocentowania? W jaki sposób można wyliczyć wartość tego wskaźnika? Już teraz sprawdź, co warto wiedzieć o RRSO i wykorzystaj te informacje, gdy zajdzie taka potrzeba!

RRSO – co to jest i jak je obliczyć?

Definicję legalną pojęcia rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawiera ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. W art.5 tego aktu prawnego można przeczytać, że jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Z kolei całkowity koszt kredytu uwzględnia wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt. Są to w szczególności: odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże oraz koszty usług dodatkowych (na przykład ubezpieczeń). Najprościej można więc stwierdzić, że wyrażone procentowo RRSO pokazuje kredytobiorcy, ile dopłaci za to, że pożyczy pieniądze.

Sposób obliczania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania krok po kroku został zaprezentowany w załączniku numer 4 do wspomnianej wcześniej ustawy. Jest tam wskazany wzór matematyczny wraz z wytłumaczeniem znaczenia poszczególnych liter i symboli. Jeśli ktoś chciałby samodzielnie wyliczyć RRSO, jednak boi się, że jest to dla niego zbyt skomplikowane, może skorzystać z dostępnych online profesjonalnych kalkulatorów, które zrobią to automatycznie.

Od czego zależy wysokość RRSO?

Do przeprowadzenia obliczeń zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy przygotować pewne informacje, takie jak: kwota kredytu, okres spłaty zobowiązania, oprocentowanie, wysokość prowizji, czy rodzaj rat (stałe lub malejące). To właśnie od tych czynników uzależnione jest RRSO. Równocześnie należy mieć świadomość, że istnieją też kredyty lub pożyczki, w których rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 0%, co oznacza, że oddaje się wtedy dokładnie taką samą kwotę, jaką się pożyczyło (najczęściej są one kierowane do nowych klientów, jako element oferty promocyjnej banku). Stąd też wynika, że im niższe RRSO, tym lepiej dla kredytobiorcy.

Kiedy warto obliczyć RRSO?

Kalkulowanie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania jest ważne zwłaszcza dla osób, które chcą wziąć kredyt lub pożyczkę. Dzięki znajomości RRSO osoby zainteresowane zdobyciem środków pieniężnych mogą przeanalizować wszelkie koszty, a w efekcie dokonać świadomego wyboru i wśród ofert różnych banków, czy instytucji finansowych znaleźć tę, która okaże się dla nich najbardziej opłacalna. W zależności od sytuacji, obliczenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania może stanowić ogromną pomoc w podjęciu decyzji o zaciągnięciu zobowiązania lub zrezygnowania z niego.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania – podsumowanie

Podsumowując, RRSO jest kluczowym wskaźnikiem, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze produktów finansowych. Warto jednak pamiętać, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania to tylko jedna z wielu wartości, jaką należy uwzględnić, szukając najlepszego dla siebie kredytu, konieczne jest więc spojrzenie na ten temat z jeszcze szerszej perspektywy.